ABC prawidiłowej higieny intymnej

Podstawą prawidłowej higieny intymnej jest oczyszczanie miejsc intymnych specjalnymi preparatami i pod bieżącą wodą oraz stosowanie bielizny z bawełny.

Wiele kobiet nie zna zasad prawidłowej higieny intymnej i popełnia błędy w pielęgnacji tych szczególnie wrażliwych okolic. Bardzo istotnym jest, by właściwie dbać o czystość miejsc intymnych, ponieważ pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych oraz często niebezpiecznych infekcji.

Właściwe oczyszczanie podstawą higieny intymnej

Na prawidłową higienę intymną składa się odpowiednie mycie miejsc intymnych. Przede wszystkim nie należy robić tego w wannie, zaleca się zaś do higieny intymnej używać bidetów lub myć się pod prysznicem. Trzeba robić to przynajmniej dwa razy dziennie - najlepiej rano i wieczorem - zaś osoby, które mają problem na przykład z nietrzymaniem moczu, powinny dbać o higienę częściej w ciągu dnia. Do mycia okolic intymnych nie wolno stosować myjek czy gąbek, ponieważ są siedliskiem bakterii. Po oczyszczeniu należy zadbać o to, by dokładnie wysuszyć ręcznikiem miejsca intymne. Ręcznik powinien być często prany i używany jedynie do okolic intymnych.

Dobór bielizny jako element prawidłowej higieny miejsc intymnych

Bielizna osobista jest bardzo ważna dla utrzymania prawidłowej higieny intymnej. Jeśli wykonana jest ze sztucznych, nie przepuszczających powietrza materiałów, wtedy skóra nie może "oddychać" w niej i łatwiej o wszelkie infekcje miejsc intymnych. Dlatego bardzo ważne jest, aby kupować bieliznę wykonaną z naturalnych, przewiewnych tkanin, najlepiej z bawełny. Ponadto używanie bielizny, która jest zbyt mała i uciska miejsca intymne może powodować podrażnienia delikatnej skóry, a nawet przyczyniać się do powstawania infekcji okolic intymnych. Dzieje się tak, kiedy kobiety noszą często stringi, w których bardzo łatwo o przenoszenie bakterii z odbytu do cewki moczowej.

Preparaty do utrzymywania odpowiedniej higieny intymnej
Na rynku można znaleźć wiele środków, które pomagają utrzymywać prawidłową higienę intymną niemal w każdej sytuacji. Szczególnie wygodne w użytkowaniu są nasączone delikatnymi środkami myjącymi chusteczki do higieny intymnej. Używać ich można w sytuacjach, kiedy nie ma możliwości skorzystania z bidetu czy prysznica, na przykład pod namiotem, w pracy czy w podroży. Płyny do higieny intymnej są doskonałe do mycia, ponieważ nie naruszają naturalnego PH wrażliwych okolic intymnych, w przeciwieństwie do zasadowego mydła. Najlepiej jeśli środki do higieny intymnej zawierają kwas mlekowy i substancje łagodzące.