Adoptowane dziecko: powinno znać prawdę o adopcji?

Adopcja od zawsze rozwiązywała problem bezdzietnych małżeństw i osieroconych dzieci, ważne jest jednak aby adoptowane dziecko znało prawdę o przysposobieniu.

Udana adopcja jest celem każdej bezdzietnej pary, która zdecydowała się na przysposobienie dziecka. Adoptowane dziecko leczy w nowej rodzinie uraz osierocenia, otrzymuje nareszcie poczucie bezpieczeństwa i radosne dzieciństwo, ma zagwarantowany prawidłowy rozwój emocjonalny. Przybrani rodzice są szczęśliwi obserwując jak wspaniale rozwija się ich córka lub syn. Zostaje jeszcze do rozwiązania problem poinformowania dziecka o adopcji, jest to trudne zadanie ale ważne dla zbudowania wzajemnego zaufania w nowej rodzinie i zabezpieczenia dziecka przed niedyskrecją otoczenia.

Tajemnica adopcji

Często zdarza się, że rodzice odczuwają niechęć do wyjawienia adoptowanemu dziecku prawdy o jego pochodzeniu. Przyczyny zatajania prawdy są różne, najczęściej są to przyczyny egoistyczne, związane z lękiem przed reakcją dziecka na fakt przysposobienia, ale warto pamiętać, że jak praktyka wskazuje, dziecko i tak dowiaduje się w końcu, że jest adoptowane albo od dalszych członków rodziny albo od sąsiadów czy z przypadkowo znalezionych w domu dokumentów. Zamiast więc narażać dziecko na wstrząs psychiczny a siebie na kłopotliwą sytuację, można wykorzystać nadarzająca się okazję i w naturalny sposób zapoznać dziecko z faktem jego adopcji. Informację o przysposobieniu musimy dostosować do wieku dziecka, gdy zapewnimy dziecko, że było przez nas upragnione i oczekiwane i jest bardzo kochane to jego ciekawość będzie zaspokojona i wkrótce przestanie go ten problem niepokoić a w razie zaczepek otoczenia będzie umiało stawić czoła wścibskim osobom.

Adaptowane dziecko jak własne

Adopcja naśladuje naturę, adaptowane dziecko uzyskuje przez akt prawny wszystkie przywileje członka rodziny, ważne jest więc zbudowanie z dzieckiem relacji opartej na wzajemnym zaufaniu i lojalności. Oparcie się naszej więzi na prawdzie i szczerości i powiedzenie dziecku prawdy o adopcji, pomoże znieść nam trudności wychowawcze a nawet zapobiegnie im. Często przecież się zdarza, że jeśli rodzice zatajają fakt przysposobienia i adoptowane dziecko dowiaduje się o tym fakcie od osoby trzeciej, to może to spowodować u młodego człowieka ucieczkę od rzeczywistości w świat alkoholu i narkotyków. Trzeba pomóc dziecku zrozumieć, że jego naturalni rodzice chcieli jego dobra, oddając go do adopcji, ważne jest aby adoptowane dziecko nie czuło żalu do swojej matki, że nie podjęła się trudu jego wychowania i wybaczyło jej ten fakt. Przecież dzięki adopcji dziecko ma nowych troskliwych rodziców i dobre warunki rozwoju.