Adoptowanie dziecka ratunkiem dla bezpłodnych par

Adoptowanie dziecka to najlepsza oferta dla borykających się z niepłodnością par, ale również sterta formalności i walki z samym sobą, aby być w stanie zaopiekować się drugim człowiekiem.

Około miliona par w Polsce dotkniętych jest problemem bezpłodności, a jedną z podstawowych możliwości jaką daje państwo jest adoptowanie dziecka. Do adopcji, czyli według prawa polskiego może zgłosić się zarówno małżeństwo, jak i osoba samotna spełniająca odpowiednie warunki materialne i bytowe.

Problem bezpłodności

O zjawisku społecznym, jakim jest bezpłodność, mówi się, jeżeli - mimo regularnego współżycia - w ciągu dwunastu miesięcy nie dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej kobiety przez plemnik mężczyzny bez używania środków antykoncepcyjnych. Obecnie bezpłodność par zależna jest w takim samym stopniu od mężczyzn, jak i od kobiet. Rzadko zdarza się bezpłodność obojga partnerów. Pary borykające się z tym problemem mają do dyspozycji leczenie farmakologiczne, inseminację lub zapłodnienie pozaustrojowe czyli in vitro. Natomiast spełnieniem się w roli rodzica może być również adoptowanie dziecka lub założenie pogotowia opiekuńczego czy rodziny zastępczej. Adopcja jednak zapewnia pełne przeniesienie praw rodzicielskich na osoby adoptujące, włącznie z możliwością zmiany nazwiska dziecka.

Warunki adopcji i niezbędne formalności

Poprzez adoptowanie dziecka każda para nie zyska jedynie niepotrzebnej sterty formalności do załatwienia, ale również - lub przede wszystkim - to, czego im brakuje, czyli miłość dziecka, któremu w taki sposób można zapewnić odpowiednie warunki rozwoju emocjonalnego i społecznego. Dokumenty niezbędne do otrzymania skierowania do adoptowania dziecka to: zaświadczenie o niekaralności, zaświadczenie o stanie zdrowia od lekarza rodzinnego, podanie, życiorys oraz zaświadczenie od psychiatry. Pozostałe dokumenty, ich rodzaj i ilość uzależniona jest od ośrodka adopcyjnego i jego indywidualnych wymagań. Niektóre ośrodki adopcyjne stawiają dodatkowy warunek, jakim jest staż małżeński minimum 5 lat.

Czas załatwiania formalności

Każde zaświadczenie wymaga pójścia do osobnego urzędu czy placówki zdrowotnej, ale załatwianie formalności nie trwa długo. Zaświadczenie o niekaralności wydawane jest na miejscu, tak jak i zaświadczenia od lekarzy specjalistów. Większej aktywności i wytrwałości wymaga samodzielne napisanie życiorysu i podania w prawidłowy sposób, przedstawiający naszą sytuację oraz powody, dla których chcemy zaadoptować dziecko. Nie należy jednak zrażać się do adoptowania dziecka i pozwolić sobie na pomoc dziecku, jak i sobie samemu.