Afty w jamie ustnej: powstawanie i lecznie

Afty to owrzodzenia w jamie ustnej wywoływane najczęsciej przez niedobory witamin i nadmiar konserwantów w pożywieniu a leczone prostymi lekarstwami i dietą.

Afty to stany zapalne w jamie ustnej, na języku lub wargach wywołujące owrzodzenie. Niekiedy dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych w okolicy zapalenia. Mogą występować z dużą częstotliwością, a jeżeli pojawiają się częściej niż raz na kilka miesięcy niezbędna jest konsultacja z lekarzem, aby wykluczyć poważniejszą chorobę.

 

 • Przyczyny powstawania aft
  Afty nie mają jednoznacznej przyczyny, a mogą być powodowane przez niektóre pokarmy, zwłaszcza te bogate w konserwanty, gorączkę czy urazy w jamie ustnej (przygryzienie). Inne możliwe powody to stres, uczulenia, niedobór żelaza, kwasu foliowego lub witaminy B12, zmiany w poziomie hormonów, zakażenie HIV, białaczka lub zakażenie jelit.
   
 • Objawy aft
  W pierwszym stadium jest to czerwona plamka, na której w przeciągu 48 godzin pojawia się biały lub żółty wzgórek z widocznym na środku kraterem. Wielkość aft sięga 3 do 12 milimetrów lub więcej, w zależności od przyczyny powstania. Niekiedy są bolesne i prowadzą do upośledzenia możliwości mówienia. Może również doprowadzić do powiększenia węzłów chłonnych i podwyższenia temperatury ciała. Znikają w ciągu około 7 dni.
   
 • Leczenie aft
  Nie są schorzeniem wymagającym dużej uwagi lekarskiej i mogą być leczone sposobami domowymi. Niezastąpiona będzie maść o nazwie Apthin, którą smaruje się samo miejsce powstania. Zawiera on glicerynę i boraks mające działanie odkażające. Można sięgnąć również po roztwór kwasu borowego, rozcieńczoną gencjanę, Septosanem lub płukać usta naparem z szałwii. Gdy pojawiają się częściej niż kilka razy do roku należy sięgnąć po poradę lekarza rodzinnego lub stomatologa, który na podstawie badania krwi i poziomu glukozy wykluczy inne groźniejsze schorzenia. Na receptę otrzymuje się lek steroidowy. natomiast aby ulżyć pacjentowi w bólu zaleca się stosowanie specjalnych past i płynów do jamy ustnej o działaniu znieczulającym.
   
 • Samoleczenie powstających aft
  Należy zadbać o dietę, aby nie było w niej produktów gorących i kwaśnych, owoców cytrusowych oraz alkoholu. Jeżeli ból jest bardzo dokuczliwy można sięgnąć po paracetamol lub ibuprofen lub obolałe miejsce chwilowo znieczulić laską ałunu. Można skorzystać ze znieczulających tabletek do ssania oraz płukanek z soli kuchennej rozpuszczonej w wodzie. Niekiedy skuteczne są również płukania z wody utlenionej i wody w proporcji 1 do 4. Mniej drażniące dla aft są miękkie szczoteczki i soda oczyszczona, której można używać zamiast pasty do zębów.