Akcesoria do wina - przegląd i zastosowanie

Akcesoria do wina, takie jak korkociąg, zamknięcie do wina, coolery, stojaki i dekanter pozwolą na wygodne przechowywanie i podawanie tego trunku.

Jeśli chcemy elegancko podać wino i ułatwić sobie otwieranie i przechowywanie butelek, powinniśmy zainwestować w przydatne akcesoria do wina. Możemy je kupić w sklepach internetowych lub w specjalistycznych sklepach z alkoholem.

 

 

  • Korkociągi

Kompletując akcesoria do wina szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na dobry korkociąg. Występuje kilka rodzajów konstrukcji tego narzędzia: korkociąg somelierski, dźwigniowy lub z obcinarką. Te bardziej rozbudowane znacznie ułatwiają otwieranie wina bez większego wysiłku. Przy kupnie korkociągu należy zwrócić uwagę na jego jakość - powinien być wykonany ze stali nierdzewnej i być dobrze zaostrzony.

 

  • Zamknięcia do wina 

Stopery to akcesoria do wina, umożliwiające ponowne jego zamknięcie. Są przydatne, jeżeli nie chcemy wykorzystać od razu całej butelki - dobre zamknięcie pozwoli uchronić je przed zwietrzeniem. Typowe stopery są wykonane z tworzyw sztucznych i mają kształt podobny do korka. Jeśli zależy nam na wyjątkowo szczelnym zamknięciu butelki, powinniśmy zainwestować w pompkę próżniową - pozwoli na odessanie nadmiaru powietrza i przedłużenie trwałości wina.

 

  • Pojemniki do chłodzenia wina

Wino możemy schładzać w różnych pojemnikach, jednak jeżeli chcemy je elegancko podać znajomym, warto zakupić specjalny pojemnik. Akcesoria do wina obejmują szeroki asortyment coolerów i pojemników na lód. Są dostępne w różnych rozmiarach, najczęściej na 1 - 2 butelki. wykonuje się je najczęściej z akrylu lub stali nierdzewnej, jednak można kupić bardziej ekstrawaganckie modele wykonane z kolorowego szkła, ceramiki i efektownie zdobione. Kiedy mamy pojemnik, który chcemy wyeksponować, możemy dodatkowo kupić specjalny wysoki stolik.

 

  • Stojak do wina

Stojak do serwowania wina ma na ogół kształt metalowej obręczy, w której umieszcza się butelkę tak, aby była w lekko pochylonej pozycji. Można również kupić stojaki na większą ilość butelek, jednak wtedy nie stawiamy ich na stole - mogą zdobić salon lub piwniczkę.

 

  • Dekanter

Dekantery to akcesoria do wina umożliwiające wydobycie z niego wszystkich walorów smakowych i pełnego aromatu. Ma on kształt rozszerzającej się ku dołowi karafki. Pierwszym etapem jest klarowanie wina, czyli oczyszczenie go z osadu zebranego na dnie. Ostrożnie przelewa się wino do dekantera, a osad zostawia w butelce. Następnie, dzięki szerokiej powierzchni dna wino ma szeroki dostęp do powietrza i może "oddychać", dzięki czemu wydobywa cały bukiet aromatyczny.