Akumulatory samochodowe: jak kupować

Akumulatory samochodowe trzeba dopasować do marki i typu posiadanego samochodu. Najlepiej również kupić nowy a nie używany akumulator.

Akumulatory samochodowe są najważniejszymi elementami każdego pojazdu. Można śmiało powiedzieć, iż obok silników, to są drugie serca maszyn. By działały sprawnie, należy je dopasować do poszczególnej marki samochodu. Przy dzisiejszej różnorodności produkowanych aut, nowych trendach w stylistyce oraz stosowaniu krytej zabudowy silnika, coraz większe problemy w odszukaniu akumulatorów mają nowicjusze w dziedzinie motoryzacji.

Gdzie zacząć?
Akumulatory samochodowe są montowane w różnych miejscach. Czasami łatwo dostępne - na tak zwanym podszybiu, bądź też w miejscu, gdzie dostęp do nich jest bardzo trudny i zbliżenie się do naszego akumulatora wymaga kilku dodatkowych czynności. Niektóre marki samochodów ukrywają akumulatory pod siedzeniami lub też w bagażniku auta. W chwili, gdy odnajdziemy w gąszczu przewodów nasz akumulator musimy go dokładnie zmierzyć, co ma wpływ na nasz późniejszy zakup: zbyt mały nie będzie stabilny, natomiast zbyt duży może zostać uszkodzony, gdy będziemy go wkładać na siłę. Następnym, równie ważnym punktem jest odczyt wartość napięcia nominalnego oraz pojemność akumulatora. Jeśli te dane nie znajdują się na obudowie, warto zajrzeć do książki serwisowej samochodu. Kolejnym posunięciem jest sprawdzenie rodzaju używanych klem. Niektóre akumulatory mają bieguny w kształcie prostokątnych płytek a inne w kształcie ściętych stożków. W przypadku wystąpienia prostokątnych płytek, sprawa jest dość prosta, gdyż stosowany jest jeden rozmiar otworów do montowania klemy. Sprawa doboru akumulatora może się skomplikować przy wystąpieniu stożków, gdyż otwory w klemach bywają mniejsze lub większe. Istotne jest też sprawdzenie, czy izolacja przewodów biegnących do akumulatora nie pekła ub czy nie jest przetarta. Przez pęknięcia mogą zdarzać się zwarcia w instalacji elektrycznej, a to będzie skutkowało rozładowywaniem akumulatora. W chwili, gdy mamy już wszystkie potrzebne informację, możemy udać się na zakupy.

Zakup akumulatora
Wiele osób w tym punkcie zadaje sobie pytanie czy kupić nowy akumulator, czy oszczędniej będzie kupić używany. Najlepiej kupować nowe akumulatory samochodowe, objęte okresem gwarancyjnym. W przypadku wystąpienia usterek bądź awarii jest pewność, że serwis wymieni akumulator na nowy. W chwili wybierania sprzętu używanego należy pamiętać, że sprzedający mogli poddać akumulatory regeneracji i takie urządzenie może działać bardzo krótko. Unikajmy cenowych okazji występujących na giełdach. Akumulatory samochodowe, obok silnika, są sercem każdego pojazdu. Zaopatrując się w sprzęt tego typu w salonach znanych marek będziemy pewność, iż jest to dobra inwestycja, i że nie będziemy mieć w najbliższym okresie żadnych problemów z nowym nabytkiem. Zaoszczędzimy pieniądze, nerwy oraz mnóstwo cennego czasu.