Akupresura, czyli sposób leczenia alternatywnego

Leczenie dotykiem metodą akupresury pomaga w usuwaniu wielu dolegliwości, a proste zabiegi refleksoterapii możemy wykonać samodzielnie w domowym zaciszu.

Akupresura, nazywana także refleksoterapią, to jedna z najstarszych dziedzin leczenia alternatywnego. Wywodzi się ze starożytnej chińskiej medycyny naturalnej i polega na stymulowania ciała za pomocą odpowiednio dostosowanego dotyku. Jest delikatną wersją akupunktury i bazuje na tych samych założeniach, co ona - wierzeniu, że przyczyną zaburzeń organizmu jest brak równowagi w ciele. Akupresura ułatwia przepływ energii, lecząc tym samym dolegliwości.

Mocny ucisk i delikatny masaż metodami akupresury

Wstępem do leczenia metodą akupresury jest zwykle delikatny masaż. Poprawia on ukrwienie skóry, rozgrzewa i powoduje odprężenie całego ciała, dzięki czemu mięśnie są rozluźnione a umysł wolny od stresu. Następnie przystępuje się do właściwej części zabiegu. Punkty energii znajdują się na całym ciele i należy je wybierać w zależności od potrzeb organizmu. Za najwrażliwsze miejsca akupresura uznaje stopy, dłonie i głowę i to na nich najczęściej skupia się specjalista. Ucisk, z początku lekki, jest stopniowo wzmacniany, jednak nigdy nie przekracza granicy bólu.

Na co pomaga akupresura?

Akupresura jest pomocna w leczeniu wielu dolegliwości. Szczególnie skuteczna jest przy usuwaniu skutków stresu i zmęczenia, czyli migren, spiętych mięśni i dolegliwości psychicznych takich jak stany lękowe cy depresje. Doskonale poprawia też ogólny stan organizmu, może przyspieszyć metabolizm, oczyścić ciało, poprawić trawienie, pracę serca czy innych narządów, odpowiednie zabiegi mogą wspomagać też dietę odchudzającą. Znane jest także działanie przeciwbólowe refleksoterapii. Akupresura może także wspomagać leczenie poważniejszych chorób, jednak należy wtedy pozostawać pod opieką lekarza i nie rezygnować z tradycyjnego leczenia.

Zabieg akupresury w domu

Przy niezbyt uciążliwych dolegliwościach możemy skorzystać z dobrodziejstwa leczenia dotykiem także w domu. Najprościej wykonać w tym celu stymulujący masaż stóp. Aby był skuteczny, należy wcześniej odpowiednio rozgrzać stopy, wykonać peeling i kąpiel w solance - wtedy skóra będzie miękka i bardziej wrażliwa. Po wykonaniu delikatnego masażu wstępnego możemy przystąpić do stymulowania odpowiednich punktów. Akupresura powinna być zaczynana od śródstopia lewej nogi, następnie można stymulować dalsze punkty a potem powtórzyć zabieg na prawej stopie. Schematy i mapy ciała do akupresury możemy znaleźć w internecie lub nabyć w sklepach specjalistycznych. Akupresura stóp może być wykonywana także w ciągu dnia za pomocą specjalnych masujących wkładek do butów.