Akupresura – na co pomaga

Akupresura polega na stymulacji receptorów powiązanych z każdą częścią ciała człowieka, dzięki czemu jest pomocna w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości.

Akupresura jest pochodną akupunktury, naturalną metodą leczenia wywodzącą się z Chin. Owa metoda polega na dotykaniu, głaskaniu bądź uciskaniu poszczególnych miejsc na ciele człowieka.

 

 

  • Definicja

Akupresura była znana i stosowana w Chinach już kilka tysięcy lat temu. Według filozofii wyznawanej przez mieszkańców tego kraju brak równowagi Yin yang jest przyczyną wszelkiego rodzaju chorób i schorzeń człowieka. To właśnie akupresura odblokowuje przepływ energii Yin yang. Według zwolenników medycyny naturalnej jest to doskonałe uzupełnienie medycyny konwencjonalnej. Natomiast według lekarzy akupresura pobudza zakończenia nerwowe, które znajdują się w obwodowym i ośrodkowym układzie nerwowym. W związku z tym, impulsy powstałe w ten sposób docierają do kory mózgowej, a stamtąd do chorego narządu. Tego typu stymulacja powoduje zmniejszenie bólu.

 

  • Wykonanie masażu

Akupresurę, którą zamiennie nazywa się refleksoterapią, wykonujemy poprzez stymulację receptorów, które są powiązane z poszczególnymi częściami ludzkiego ciała. Tego typu masaż zaczyna się zawsze od lewej nogi, od śródstopia. Masaż receptorów należy wykonywać codziennie, a każdy z nich powinien być stymulowany około trzech minut. Kolejność pobudzania receptorów nie jest przypadkowa. Według specjalistów od leczenia alternatywnego, kiedy pacjent cierpi na określoną dolegliwość, wówczas nigdy nie jest osłabiony tylko jeden organ. Wszystkie narządy są zależne i powiązane ze sobą. Akupresura ma usprawnić pracę całego organizmu. W związku z tym, iż receptory, powiązane z każdym organem naszego ciała znajdują się na stopach, należy szczególnie o nie dbać. Masaż stóp, noszenie specjalnego obuwia, które pobudza receptory, a także moczenie stóp w różnego rodzaju solach bądź stosowanie wałków do masażu to tylko kilka z wielu metod dbania o stopy.

 

  • Dolegliwości, które można leczyć akupresurą

Akupresura, poza poprawą ogólnego samopoczucia, pomaga na różnego rodzaju choroby i przewlekłe dolegliwości. Często jest przysłowiową ostatnią deską ratunku dla ludzi cierpiących na przykład na migrenowe bóle głowy bądź bezsenność, kiedy środki farmakologiczne zawodzą. Innymi przewlekłymi dolegliwościami, na które stymulacja receptorów jest skuteczna to różnego rodzaju alergie, astma, permanentne zawroty głowy, żylaki bądź łuszczyca. Akupresurę można stosować także w przypadku zachorowań na przykład na anginę bądź grypę, kiedy nie chcemy brać antybiotyków w obawie o występowanie skutków ubocznych. Owa bardzo popularna metoda medycyny alternatywnej jest skuteczna także w przypadku bólów kręgosłupa