Alarm domowy - jak działa i kiedy warto zainstalować

Alarm domowy funkcjonuje poprzez rozmieszczone w domu czujniki ruchu, które uruchamiają sygnał akustyczny oraz optyczny wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Dbanie o bezpieczeństwo własne i bliskich oraz ochrona mienia podczas urlopu to główne powody, dla których wielu decyduje się zamontować alarm domowy. Zainstalowanie takiego urządzenia zapewnia spokój oraz pewność, że dom jest właściwie i nieustannie strzeżony.

 

 

  • Działanie systemów alarmowych

Funkcjonowanie prostego alarmu domowego polega na wychwytywaniu ruchu przez rozmieszczone wewnątrz domu czujniki, które montuje się na ścianach i sufitach w każdym pomieszczeniu z oknem, a czasem także na korytarzach. Czujniki te po wykryciu ruchu natychmiast uruchamiają alarm. Sygnał alarmowy jest emitowany przez najczęsciej dwa sygnalizatory (umieszczone wewnątrz i na zewnątrz domu), które alarmują poprzez akustyczno-świetlne sygnały. Niektóre alarmy domowe posiadają wiele funkcji, które dodatkowo wspomagają i usprawniają kontrolowanie domu na przykład z miejsca,w którym spędza się urlop. Jedną z takich funkcji jest powiadamianie za pomocą wiadomości tekstowych, wysyłanych na telefon komórkowy właściciela strzeżonego domu, o wszelkich usterkach czy alarmach. Ponadto funkcja ta może być wykorzystywana do przekazywania raportów firmie, zajmującej się ochroną mienia. Można również kontrolować działanie alarmu domowego przez Internet, kiedy urządzenie ma podłączony moduł umożliwiający taką komunikację. Alarm domowy można obsługiwać nawet zdalnie. Szczególnie praktyczne jest sterowanie na odległość ogrzewaniem, klimatyzacją, oświetleniem i roletami czy nawet uruchamianie zraszaczy trawnika w ogrodzie. Aby działanie alarmu było sprawne należny poddawać urządzenie okresowym przeglądom, które mają na celu naprawę lub wykluczenie ewentualnych jego uszkodzeń i nieprawidłowości w działaniu. Powinno dokonywać się tego przynajmniej raz w roku, zaś na bieżąco należy dbać, by baterie lub akumulatory zasilające system alarmowy były zawsze naładowane.

 

  • Instalacja alarmu

Przed planowanym długim urlopem lub nieobecnością w domu można zainstalować alarm i ze spokojem wyjechać na wakacje. Najlepiej jednak o zainstalowaniu systemu alarmowego pomyśleć już na etapie projektowania i budowy domu. Znacznie ułatwi to montaż tego urządzenia oraz pozwoli uniknąć przeróbek w wykończonym już mieszkaniu. Można także zaopatrzyć się w alarm bezprzewodowy, którego instalacja nie wymaga montowania okablowania. Informacje między poszczególnymi urządzeniami takiego systemu alarmowego są przekazywane drogą radiową. Aby ta bezprzewodowa komunikacja zachodziła bez żadnych utrudnień należy zamontować alarm, który wyposażony jest w cyfrową i dwukierunkową łączność. Jest wiele rodzajów alarmów o rożnym zakresie ochrony i funkcjach, więc należy wybrać taki alarm domowy, który będzie odpowiadał przewidywanemu zagrożeniu. Spektrum ochrony i gwarantowany stopień bezpieczeństwa poszczególnego alarmu określają klasy. I tak systemy alarmowe klasy 1 montuje się, kiedy prawdopodobieństwo włamania jest niewielkie, klasy 2 gdy jest średnie, klasy 3 kiedy jest wysokie, a klasy 4 w przypadku, gdy istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo włamania. Instalacją oraz projektem domowego systemu alarmowego powinien zająć się wyspecjalizowany fachowiec.