Alergeny u stomatologa, czyli na co powinien uważać alergik

Potencjalne alergeny u stomatologa zawarte są w specjalistycznych narzędziach, aparatach ortodontycznych, środkach uczuleniowych i rękawiczkach.

Niemal połowa Polaków cierpi na różnego typu alergie. Osoby te muszą uważać na rzeczy wywołujące uczulenie niemal w każdym miejscu i czasie. Jednakże nie muszą obawiać się wizyty u dentysty. Alergeny u stomatologa nie są powszechne. Przyswojenie podstawowej wiedzy na ich temat oraz zachowanie ostrożności podczas wizyty na krześle dentystycznym pozwoli uniknąć niepożądanych skutków ubocznych.

 

 

 • Najczęstsze alergeny u stomatologa – metale
  Szczególnie podatni na szkodliwość metalowych alergenów u stomatologa są pacjenci, którzy zauważyli u siebie reakcje uczuleniowe na biżuterię. Przed rozpoczęciem leczenia powinni oni uprzedzić dentystę o potencjalnej alergii. Najczęściej uczulającymi metalami są nikiel, rtęć, srebro oraz kobalt. Choć współcześnie odchodzi się od nich na rzecz nowocześniejszych sposobów leczenia próchnicy, wciąż są często stosowane do wypełniania ubytków w zębach. Kolejnym zmartwieniem alergików są alergeny zawarte w metalach stosowanych w aparatach ortodontycznych. Uczulenie jest o tyle niebezpieczne, że atakuje nie tylko jamę ustną, lecz również układ pokarmowy. Alergicy powinni poprosić o założenie łuków i zamków ze stali nierdzewnej lub tytanu. Metale te są droższe, ale z pewnością nie są źródłem uczulenia.
   
 • Alergeny u stomatologa a implanty zębów
  Za najpowszechniejsze przyczynki alergenów u stomatologa uważane są implanty zębów, jest to jednak jedynie mit. Same implanty wytwarzane są z tytanu, który nie wywołuje reakcji alergicznych. Za uczulenie odpowiadają nakładane na implant korony, które odpowiadają za jego wygląd. Większość współcześnie używanych koron przytwierdza się na wykonany ze zwykłych metali trzon, który często wywołuje reakcje alergiczne. Rozwiązaniem dla alergików są dostępne, lecz rzadko stosowane korony pełnoceramiczne. Materiał ten jest wolny od wszelkich alergenów.
   
 • Alergeny u stomatologa zawarte w innych środkach medycznych
  Najbardziej niebezpieczne wśród alergenów stomatologicznych są te zawarte w środkach znieczulających. Toksyczne leki mogą wywołać gwałtowne reakcje jak omdlenia, świąd, czy duszności. Choć pojawienie się reakcji alergicznych na znieczulenie jest bardzo rzadko spotykane, przed przystąpieniem do leczenia należy powiadomić dentystę o wszelkiej zauważonej u siebie nadwrażliwości na leki. Materiałem oddziałującym uczuleniowo może być również lateks, z którego zrobione są stosowane przez lekarzy rękawiczki. W przypadku przypuszczenia alergii, dentysta powinien użyć jednorazowych rękawiczek gumowych. Najważniejsze o czym powinien pamiętać każdy alergik udający się do gabinetu stomatologicznego, jest powiadomienie lekarza o skłonnościach uczuleniowych. Wiedza ta pozwoli uniknąć kontaktów z alergenami u stomatologa.