Alergeny w wodzie – jak złagodzić objawy uczulenia na wodę?

Choć można łagodzić objawy kontaktu organizmu człowieka z alergenami w wodzie, jednak nie istnieją sposoby na całkowite wyeliminowanie ich przyczyn.

Alergenami nazywamy substancje, które wywołują w człowieku reakcję alergiczną, taką jak na przykład pieczenie, podrażnienie, zaczerwienienie, swędzenie (w przypadku skóry i jej kontaktu z materiałem, który może ją uczulać, np. lateksem czy metalem), pojawianie się plam na twarzy i pozostałych częściach ciała, kaszel, katar, problemy z oddychaniem (kiedy mamy do czynienia z alergią pokarmową bądź wziewną). Alergeny w wodzie są częstym czynnikiem uczulającym.

Skąd biorą się alergeny w wodzie?

Alergenami mogą być substancje pochodzenia zwierzęcego, roślinnego, a także leki, dym papierosowy, pasożyty, roztocza itp. Tymi obecnymi w wodzie są m.in. detergenty z proszków do prania, środków czyszczących, mydeł bądź pestycydy i nawozy sztuczne lub metale ciężkie, takie jak: rtęć, ołów, kadm. Do alergenów w wodzie zalicza się również bakterie, wirusy, a także wiele innych trujących związków chemicznych. Wszystko to za sprawą tego, iż wody powierzchniowe coraz częściej zanieczyszczane są przez ścieki komunalne, rolnicze bądź przemysłowe. Nie zawsze późniejsza filtracja jest skuteczna na tyle, by wodę przeznaczoną do picia bądź do przeprowadzania codziennej higieny osobistej uwolnić od powyżej wymienionych szkodliwych substancji. Często winowajcą są też niesprawne, nieodnawiane miedziane instalacje wodne oraz duża ilość chloru zawarta w wodzie. Wówczas dochodzi do bezpośredniego kontaktu alergenu z organizmem człowieka, który może wywołać u niego reakcję uczuleniową. Objawów alergii jest zatem całe mnóstwo, są to cechy bardzo indywidualne, bowiem to, co może uczulić jedną osobę, nie musi wcale wywołać takiego samego efektu u kogoś innego.

Jak złagodzić objawy uczulenia na wodę?

Ponieważ lekarze twierdzą zgodnie, że uczulenie na wodę jest jednym z najbardziej uciążliwych dolegliwości, z którymi może borykać się człowiek, nie istnieje więc cudowna recepta na zlikwidowanie przyczyn tejże alergii. Każdy przypadek jest indywidualny, dlatego niezbędne jest bycie w stałym kontakcie z dermatologiem, którego zadaniem jest zapisanie takich leków, maści bądź kremów, które przyczynią się do złagodzenia objawów. Nie da się bowiem zrezygnować z kontaktu z alergenami w wodzie, ponieważ oznaczałoby to konieczność zaprzestania zażywania codziennych kąpieli, a to oznaczałoby wpadnięcie w drugą skrajność. Z pewnością dobroczynnie wpłynie na organizm np. mycie twarzy płynem micelarnym lub przegotowaną wodą. Znaczną ulgę też przynosi smarowanie się mocno nawilżającym balsamem po każdym myciu. Jedna z teorii mówi, iż kobiety, zachodząc w ciążę, pozbywają się predyspozycji do uczulania się na substancje zawarte w wodzie, lecz nie została ona nigdy naukowo potwierdzona.