Alergia na kurz domowy a astma

Alergia na kurz domowy może być wtórną przyczyną astmy, dlatego eliminowanie jej objawów może nas ochronić przed tą przewlekłą dolegliwością układu oddechowego.

Astma należy do najczęściej występujących przewlekłych schorzeń układu oddechowego. Jej objawy mogą występować już we wczesnym dzieciństwie, ale w równym stopniu dotyka ona osoby dorosłe. Wśród przyczyn tej dolegliwości specjaliści wymieniają między innymi skłonności alergiczne, w tym zwłaszcza uczulenie na sierść zwierząt domowych oraz roztocza kurzu domowego. Alergia na kurz domowy jest samoistnym schorzeniem, jednak jej objawy mogą również prowadzić do wystąpienia astmy. Osoby, którym doskwierają jednocześnie objawy astmy i alergii, mogą starać się wyeliminować skutki obu tych uciążliwych dolegliwości.

Źródła i objawy alergii na roztocza kurzu domowego

Niewielkie pomieszczenia wypełnione przez liczne przedmioty i meble zbierające kurz, to wprost idealne środowisko dla rozwoju alergii na kurz domowy. Wśród przyczyn dolegliwości próżno szukać genetycznych predyspozycji organizmu. Alergia na roztocza, a właściwie na ich mikroskopijne odchody, jest determinowana przez czynniki społeczne. Niezdrowy tryb życia, w tym zwłaszcza nieregularny sen oraz niedostateczna aktywność fizyczna, prowadzi do obniżenia odporności organizmu na negatywne czynniki środowiskowe, w związku z czym dużo łatwiej ulec działaniu wszechobecnych alergenów. Alergię na kurz domowy wzmaga nie tylko regularne przebywanie w zanieczyszczonym środowisku czy praca w trudnych warunkach higienicznych, ale również - paradoksalnie - dorastanie w nadmiernie sterylnych warunkach. Wychowywanie dziecka w swoistym domowym laboratorium może prowadzić do rozwoju alergii, a w konsekwencji również astmy, ważne więc by zachować właściwe proporcje i zdrowy rozsądek. Do najbardziej charakterystycznych objawów alergii na kurz domowy można zaliczyć stale powracający nieżyt nosa, zapalenie spojówek oraz stany astmatyczne, które są przejawem zaawansowanego stadium alergii.

Sposób na astmę, której źródłem jest alergia na kurz domowy

Nawet najbardziej uciążliwe objawy zaawansowanej alergii na kurz domowy można niwelować przy pomocy kilku prostych reguł, wprowadzanych w życie konsekwentnie. Przede wszystkim trzeba starać się izolować przedmioty najbardziej intensywnie zbierające kurz - książki, ciężkie materiały (kapy, koce, ręczniki). Najlepiej przechowywać je w zamkniętych szafach lub na zasłoniętych półkach. Warto zrezygnować z zaburzającej wilgotność powietrza klimatyzacji, nie podkręcać przesadnie kaloryferów zimą, a niezależnie od pory roku i temperatury wietrzyć mieszkanie z dużą częstotliwością. Dobrym sposobem jest także częste wietrzenie materaca. Właśnie w nocy dochodzi do największego nagromadzenia odchodów roztoczy kurzu domowego, a organizm jest wówczas szczególnie podatny na ich negatywne oddziaływanie. Alergię oraz wzmaganą przez nią astmę potęguje również sierść zwierząt domowych, warto więc zabronić dostępu do sypialni psom i kotom. Pozwoli to zmniejszyć intensywność objawów astmy, a nawet, w połączeniu ze stosowną farmakoterapią, doprowadzić do ich ustąpienia.