Aloes - cudowne lekarstwo

Aloes to roślina od wielu lat stosowana w leczeniu różnorodnych schorzeń oraz w kosmetyce, jako środek przyspieszający gojenie ran i oparzeń.

Aloes to roślina o właściwościach leczniczych pochodząca z Afryki. W medycynie naturalnej wykorzystywany jest on już od ponad 5000 lat. Do Europy został sprowadzony w XII wieku, obecnie zaś uprawiany jest niemal na całym świecie. Roślina ta to wiecznie zielony, drzewiasty sukulent z rodziny liliowatych, który w warunkach naturalnych może osiągnąć nawet pięć metrów wysokości. W polskich szklarniach hodowane są okazy niższe, osiągające około jednego metra.

Działanie lecznicze rośliny

Aloes od wielu wieków uważany jest za lekarstwo na różnorodne schorzenia. Sok z jego liści bogaty jest w takie substancje jak wielocukry, białka, aloektyna (środek leczniczy), rozpuszczalne witaminy oraz substancje mineralne - między innymi miedź, magnez, cynk. Dzięki zawartości tych składników posiada on właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i bakteriobójcze. Stosowany jest między innymi w leczeniu nowotworów, ze względu na zdolność do pobudzania procesów immunologicznych organizmu. Sok z liści tej rośliny w postaci stężonej przyspiesza perystaltykę jelit i wykorzystywany jest jako środek przeczyszczający. Ze względu na swój gorzki smak pobudza żołądek do wydzielania soków trawiennych, działa także moczopędnie. Wyciąg z tej rośliny stosowany jest również w leczeniu cukrzycy. Większą skuteczność wykazuje w zwalczaniu objawów drugiego typu tej choroby, niż pierwszego.

Inne zastosowania rośliny

Aloes to roślina, która znana jest ze swojej zdolności szybkiego i skutecznego regenerowania skóry, wykorzystywany jest więc między innymi w kremach, maseczkach i tonikach zwalczających trądzik. Zawarte w nim substancje wnikają w skórę, powodując jej uelastycznienie, nawilżenie i odbudowę. Dzięki działaniu bakteriobójczemu przyspiesza gojenie ran, wygładza także blizny i likwiduje przebarwienia. Stosowany może być w leczeniu egzemy i innych chorób skóry o podłożu alergicznym. Łagodzi również podrażnienia powstałe wskutek ukąszeń owadów i wspomaga gojenie oparzeń. Pochodzący z Afryki sukulent ma także zdolność do regeneracji błon śluzowych wewnątrz organizmu, dlatego wykorzystywany jest w leczeniu takich schorzeń jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego, nieżyt żołądka, choroba wrzodowa dwunastnicy. Należy jednak pamiętać o tym, że stosowany w zbyt dużych dawkach może wywoływać reakcję alergiczną oraz podrażniać narządy układu pokarmowego. Nie może być on stosowany przez kobiety w ciąży, gdyż przeniknięcie zawartych w nim substancji przez łożysko może być szkodliwe dla płodu.