Alvernia Studios, czyli kosmiczne miasteczko z kopuł

Alvernia Studios to pierwsze prywatne studio nagraniowe w Polsce, o kosmicznym kształcie i innowacyjnym charakterze.

Na południu Polski, pod Krakowem powstała niepaństwowa wytwórnia filmowa – Alvernia Studio, pierwsza tego typu inwestycja w powojennej historii, najnowocześniejszy taki ośrodek w naszej części Europy. Pieniądze na budowę znajdującego się przy autostradzie A4 Alvernia Studios pochodziły także z funduszy europejskich, z programu „Innowacyjna gospodarka”.

Kosmiczne kopuły Alvernia Studios

Jadąc autostrada A4 z Krakowa do Katowic mijamy 13 kopuł, których kształt i układ przywodzić może na myśl bazę kosmiczną. Właśnie z tego powodu nowocześnie zaaranżowane studio filmowe otrzymało miano „kosmicznego miasteczka z kopuł”. Pod sklepieniami trzynastu kopuł znajdują się między innymi trzy nowocześnie wyposażone studia zdjęciowe, zaopatrzone w sale do prób. Alvernia Studios szczyci się zastosowaniem nowoczesnych technologii, dzięki którym jest ono konkurencyjne nawet dla Hollywood. Pod kopułami znajdują się także bezcieniowy green screenem i sferyczny bezcieniowy blue screenem, które są największym tego typu obiektami na świecie. Również rozmiary studia nagrań są imponujące – budynki mają wysokość 16 metrów przy łącznej powierzchni ponad 4 tysięcy metrów kwadratowych. Oczywiście zastosowano w nich także specjalne oświetlenie, którego pracę można zsynchronizować z ruchami kamer. Dla pracujących na planie aktorów zaaranżowano także w nowoczesnej stylistyce dodatkowe pomieszczenia takie, jak garderoby, charakteryzatornie oraz toalety. Poza tym Alvernia Studios pod kopułami posiada także specjalistyczne studio nagrań, które jest przygotowane do wszelkiego typu zadań związanych z rejestracją dźwięku. Oprócz zaawansowanej technologii nagrań i instrumentów muzycznych najwyższej jakości, posiada także ogromną scenę, na której zmieści się nawet 80-osobowa orkiestra.

Filmowa technologia na światowym poziomie dzięki Alvernia Studios

Twórcą i pomysłodawcą całego przedsięwzięcia jest Stanisław Tyczyński, założyciel i były właściciel radia RMF FM. Pierwotnie pod kopułami z przeszklonymi korytarzami miała znajdować się siedziba radia, ale po tym, jak w 2006 roku S. Tyczyński sprzedał rozgłośnię, postanowił pieniądze ze sprzedaży zainwestować w zupełnie nowy projekt. Tak właśnie powstało Alvernia Studios.
Posiada ono w swojej ofercie również szeroki zakres postprodukcyjnych usług filmowych. Dzięki zaawansowanej technologii i urządzeniom najwyższej klasy pozostaje jedyną w naszym kraju wytwórnią filmową, która umożliwia korekcję kolorów wysokiej jakości oraz wszelkie efekty specjalne. Warto wspomnieć, że studio otrzymało międzynarodowy certyfikat Dolby Premier, który przyznawany jest realizatorom efektów specjalnych, którzy spełniają światowe kryteria. W zakresie usług postprodukcyjnych, jakie oferuje, znajdują się między innymi laboratoryjne wywołanie i obróbka taśmy filmowej, montaż, korekcja kolorów. A wszystko to w najbardziej zaawansowanym technologicznie studio filmowym w Polsce, które dołączyło do światowej czołówki tego typu ośrodków.