Angiulla – tropem Krzysztofa Kolumba

Anguilla to koralowa wyspa na Morzu Karaibskim, która należy do Wielkiej Brytanii. Turystom oferuje między innymi gorący klimat i piękne rafy koralowe.

Anguilla to znajdujące się na Morzu Karaibskim terytorium należące do archipelagu Małych Antyli, a zależne od Wielkiej Brytanii. Obejmuje ono kilka niewielkich wysepek o łącznej powierzchni około 100 kilometrów kwadratowych. Wszystkie wyspy zamieszkane są w sumie przez ponad 13 tysięcy mieszkańców, z czego w stolicy – mieście The Valley – mieszka ich zaledwie 600. Utrzymują się oni głównie z handlu morskiego, połowu homarów oraz produkcji soli, a w mniejszym stopniu również z rolnictwa, hodowli bydła i turystyki.

Wyspa kiedyś i obecnie

Anguilla została odkryta w 1493 roku przez Krzysztofa Kolumba. Jej nazwa w języku hiszpańskim oznacza węgorza i pochodzi prawdopodobnie od wydłużonego kształtu. W roku 1650 stała się ona oficjalnym terytorium angielskim i była nim nieprzerwanie aż do połowy XX wieku. W roku 1967 i 1969 mieszkańcy wysp zorganizowali powstanie przeciwko władzom brytyjskim. Przez krótki okres (dwa lata) państwo funkcjonowało jako niepodległe, jednak w 1971 roku rządy w nim ponownie przejęło Zjednoczone Królestwo. Sytuacja ta sprawiła, że między mieszkańcami a władzami dochodzi do niegroźnych, lecz powtarzających się spięć. Królowa Wielkiej Brytanii na wyspie jest reprezentowana przez gubernatora, który jest przewodniczącym parlamentu. Na Anguilli obowiązuje ruch lewostronny, tak samo jak w innych terytoriach zależnych od Zjednoczonego Królestwa. Jednostką monetarną jest dolar wschodniokaraibski. Wyspa nie posiada bezpośredniego lotniczego połączenia z innymi państwami. Z posiadających lotniska sąsiednich wysp łatwo można jednak dostać się na nią łodzią.

Warunki klimatyczne i atrakcje turystyczne na wyspie

Anguilla to wyspa pochodzenia koralowego. Jej powierzchnia jest raczej nizinna – najwyższe wzniesienie (Crocus) osiąga wysokość zaledwie 65 metrów nad poziomem morza. Rozwinięte wybrzeże, pełne zatoczek i półwyspów, umożliwia budowę wielu portów. Przybywający na wyspę turyści mogą podziwiać znajdujące się dookoła niej piękne rafy koralowe. Równikowy klimat zapewnia wysokie temperatury oraz dużą wilgotność powietrza. W lecie i na jesieni mogą występować również cyklony. Roślinność wyspy jest dość uboga, ze względu na skaliste, wapienne podłoże. Rosną na niej jedynie nieliczne drzewa. Część wyspy została zaadaptowana do potrzeb rolnictwa. Uprawiana jest głównie kukurydza, bawełna i bataty. Jedną z większych ciekawostek, znajdujących się na wyspie, są pochodzące z czasów przed przybyciem Kolumba rysunki naskalne. Podziwiać je można w niewielkich jaskiniach, między innymi w grocie Big Springs. Godne uwagi są również zabytkowe budynki gospodarcze, pochodzące z XVIII wieku, będące pozostałościami po dawniej istniejących na wyspie plantacjach.