Angkor Wat - wspaniała budowla z flagi Kambodży

Tropikalna dżungla nie jest jedynym znakiem rozpoznawczym krajobrazu Kambodży, ważnym elementem scenerii tego kraju są liczne, pradawne świątynie, w tym zwłaszcza imponująca budowla Angkor Wat.

Najsłynniejszy film azjatyckiego twórcy kina, Wong Kar Waia, czyli poetycki obraz "Spragnieni miłości", kończy się przejmującą sceną, w której bohater udaje się do kambodżańskiej świątyni Angkor Wat, by tam uzyskać spokój wewnętrzny. Miejsce to faktycznie stało się kultowym celem wizyt zarówno samych Kambodżan, mieszkańców różnych regionów południowo-wschodniej Azji, jak i turystów, którzy docierają tutaj z Zachodu w poszukiwaniu momentów niczym nie skrępowanej refleksji, jak również z potrzeby wyciszenia w tej malowniczej i ujmującej scenerii.

 

 

  • Położenie Angkor Wat

Imponujących rozmiarów budowla stanowi część kompleksu sakralnych gmachów pod wspólną nazwą Angkoru. Świątynia została powołana do życia w XII wieku, a inicjatorem powstania budowli był król Suryavarman II. Angkor Wat jest częścią dziedzictwa Khmerów - narodu zamieszkującego głównie Kambodżę. Wyrazistość budowli potęguje sąsiedztwo innych świątyń z bardzo różnych okresów. Niejednolitość i bogactwo form - od oszczędnych po kunsztowne - także stanowi integralny element krajobrazu Angkoru.

 

  • Konstrukcja kluczowej świątyni kambodżańskiego kompleksu sakralnego

Zamysł władcy Suryavarmana II został drobiazgowo wypełniony przez twórców sakralnego przybytku. Powstawał on przez wiele lat na przestrzeni XII wieku, a nowatorskie elementy i zdobienia były uzupełniane w kolejnych okresach historycznych. Angkor Wat ma kształt zbliżony do piramidy, a pierwotne przeznaczenie konstrukcji było podobne do roli, jaką odgrywały egipskie monumenty. Po śmierci władcy miało tam spocząć jego ciało i to był cel nadrzędny. Sięgając do najbliższej sobie tradycji hinduskiej, współcześni poświęcili świątynię bogowi Wisznu - uosabianemu przez Krisznę i Ramę. Do dziś świątynia stanowi miejsce jego kultu.

 

  • Sakralny i artystyczny kształt Angkor Wat

Monumentalną budowlę, otoczoną zewsząd fosą, podtrzymują wieże o różnej wysokości w granicach 60 metrów. Osobliwe połączenie korytarzy, tarasów i rozmaitych zakamarków czyni z niej złożoną konstrukcję na kształt labiryntu. Budynek zdobią liczne rzeźby, w tym także reliefy przedstawiające sceny z kart świętej księgi Upaniszad i pism wedyjskich oraz przekazywane w tradycji ustnej sceny historyczne. Dziś świątynia jest zaliczana przez UNESCO w poczet dóbr światowego dziedzictwa narodowego, podlega więc bardzo szczególnej promocji i ochronie. Wciąż jednak istnieje szansa, by bez większych przeszkód napawać się pięknem i niezłomnością tego arcydzieła architektury sakralnej.