Ankara – co oferuje stolica Turcji

Ankara to miasto o wyjątkowym klimacie, słynące z różnorodnych zabytków, a także wielu miejsc do wypoczynku.

Egzotyczna i różnorodna Turcja jest celem wielu turystycznych wycieczek, a jednym z najczęściej odwiedzanych w niej miejsc jest jej stolica Ankara. I nic w tym dziwnego, wszak oprócz świetnego zaplecza turystycznego w postaci hoteli czy restauracji to miasto ma wiele do zaoferowania osobom, które liczą na atrakcyjny urlop. Niepowtarzalny klimat Ankary wraz z licznymi, często egzotycznymi zabytkami tworzą również nowoczesne budowle, teatry, opery i muzea. Z tych ostatnich warto odwiedzić Mauzoleum Mustafy Kemala Paszy Ataturka oraz Muzeum Cywilizacji Anatolijskiej. Oprócz tego warto trochę bliżej poznać turecką kulturę i kuchnię, zaglądając do wielu tutejszych sklepików i lokali.

Dzieje zapisane w zabytkach

O bogatej historii Ankary świadczą liczne zabytki i tutejsze stanowiska archeologiczne, które sięgają okresów frygijskiego, greckiego, rzymskiego, celtyckiego czy bizantyjskiego. Ślady starożytnych cywilizacji to między innymi świątynia Romy i cesarza Augusta lub ruiny rzymskich łaźni. Do najstarszej części miasta należy interesująca cytadela wraz z bizantyjskimi murami obronnymi i jej okolice. Niedaleko znajduje się także teatr rzymski. Znaczenie Ankary i jej zmienne dzieje wynikały w dużej mierze z jej korzystnego położenia na styku kultur Zachodu i Wschodu, a także na skrzyżowaniu szlaków handlowych. W związku z tym w średniowieczu miasto zajęli Persowie, potem Arabowie, a następnie Ankara dostała się pod wpływ Imperium Osmańskiego, którego pozostałości sporo tu znajdziemy. A są to chociażby meczety Arslanhane Camii z 1290 roku i Hacı Bayram Camii z 1429 roku. Niepowtarzalny klimat Ankary oprócz licznych zabytków tworzą również nowoczesne budowle, teatry, opery i muzea. Z tych ostatnich warto odwiedzić Mauzoleum Mustafy Kemala Paszy Ataturka oraz Muzeum Cywilizacji Anatolijskiej.

Miasto słynące z parków

Ankara zaskakuje turystów mnogością parków, których zwiedzanie jest prawdziwą przyjemnością. Na przykład założony w latach 70. Park Botaniczny skupia wiele okazów flory z całego świata, a prawie 40-hektarowy Gençlik Park z 1943 roku stanowi ciekawe miejsce odpoczynku, są tu bowiem herbaciarnie, kawiarnie i teatr. Natomiast Park Altın i Harikalar Diyarı to w rzeczywistości zielone miasteczka z salami wystawowymi, obiektami sportowymi, amfiteatrami, mnóstwem kawiarni i restauracji, miejscami zabaw dla dzieci i na pikniki oraz ścieżkami rowerowymi. Oprócz tego jest też Park Seymenler z licznymi alejkami i teatrem, będący znakomitym miejscem na przechadzki, oraz Parku Kuğulu, którego atrakcją są łabędzie. To oczywiście jeszcze nie wszystkie zielone miejsca w Ankarze. Warto jednak do niej zawitać, by cieszyć oczy zielenią przeplatającą się z zabytkową architekturą miasta.