Antykoncepcja doustna - fakty i mity

Prawdą na temat antykoncepcji doustnej jest to, że nie każda kobieta może ją stosować, mity zaś dotyczą między innymi jej wpływu na libido i przyrost wagi.

Antykoncepcja doustna to jeden z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania ciąży. Mimo że nie jest już tematem tabu, jej stosowanie nadal budzi u kobiet wiele wątpliwości. O ile mity dotyczące tabletek antykoncepcyjnych są szeroko rozpowszechnione, o faktach mówi się mało. Fałszywe przekonania na temat tej formy zapobiegania ciąży często sprawiają, że kobiety wybierają inne, mniej skuteczne metody.

 

 

  • Fakty na temat stosowania pigułek antykoncepcyjnych

Najważniejszym faktem dotyczącym antykoncepcji doustnej jest to, że – niestety – nie każda kobieta może ją stosować. Jeśli w przeszłości cierpiała ona na takie choroby jak zakrzepica, zawał serca, rak piersi lub narządów płciowych czy zatorowość płuc, zalecany jest wybór innej metody zapobiegania ciąży. Tabletki nie powinny być także przyjmowane, jeśli kobieta pali papierosy. Połączenie antykoncepcji hormonalnej z dużymi dawkami dymu tytoniowego zwiększa ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Prawdą jest również, że przyjmowanie antybiotyków i niektórych innych leków zmniejsza skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, podobnie jest w przypadku przyjmowania ich o nieregularnych porach. Kolejny fakt dotyczący tej metody zapobiegania ciąży, to jej pozytywny wpływ na wygląd skóry oraz kondycję włosów i paznokci. Antykoncepcja hormonalna zmniejsza poziom androgenów, które są odpowiedzialne między innymi za powstawanie trądziku i dość często stosowana jest w leczeniu tej dolegliwości.

 

  • Mity dotyczące stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych mitów na temat antykoncepcji doustnej jest przekonanie, że wieloletnie jej stosowanie powoduje problemy z zajściem w ciążę. Badania wykazują jednak, że w ciągu 12 miesięcy od przyjęcia ostatniej tabletki płodność osiąga taki sam poziom, jak u kobiet, które nigdy nie przyjmowały hormonów. Pigułka może wręcz sprzyjać późniejszemu zajściu w ciążę, gdyż utrudnia ona penetrację narządów płciowych przez plemniki, co jest często przyczyną zakażeń i bezpłodności. Duża część kobiet obawia się także wzrostu wagi, wahań nastrojów oraz spadku libido, jako skutków stosowania antykoncepcji hormonalnej. Objawy takie mogą wystąpić jedynie w sytuacji, gdy tabletki zostały nieodpowiednio dobrane. Mitem jest także konieczność robienia raz w roku miesięcznych przerw, w czasie których organizm odpoczywa od pigułek. Badania wykazały, że w zupełności wystarczające są 7-dniowe przerwy w trakcie każdego cyklu, zaś okresowe odstawianie tabletek nie ma żadnego pozytywnego wpływu na zdrowie kobiety.