Antykoncepcja mężczyzn - nie tylko o prezerwatywie

Wśród antykoncepcji mężczyzn istnieją także inne środki poza powszechnie znaną prezerwatywą, które są o wiele skuteczniejsze, a niekiedy także jednorazowe.

Antykoncepcja znana jest ludziom od wieków, stosowano ją już w starożytności. Jednak do dnia dzisiejszego najbardziej znaną i powszechną formą zabezpieczenia są te, które odnoszą się do kobiet. W przypadku mężczyzn rzadko kiedy wybierana jest inna niż prezerwatywy forma. Jednak w dobie rozwijającego się świata - i szeroko pojętej medycyny - nie jest to jedyny sposób na antykoncepcję mężczyzn.

Nie tylko prezerwatywa

Choć jest to najbardziej znana i powszechna forma antykoncepcji mężczyzn, nie jest jednak jedyna. Poza tym sposobem istnieją także zastrzyki hormonalne czy specjalistyczne zabiegi chirurgiczne, które mają na celu wstrzymać na pewien czas płodność mężczyzn. Tego typu antykoncepcja ma dość krótką historię - pierwsze badania nad zastrzykami hormonalnymi, które mogłyby wstrzymywać produkcję plemników zaczęły się w 1980 roku. Pierwszym preparatem był zastrzyk z pewnego rodzaju testosteronu, nie stosuje się go jednak masowo ze względu na poważne skutki uboczne. Nie znaczy to jednak, że panowie są skazani tylko na prezerwatywy.

Zabieg chirurgiczny a antykoncepcja mężczyzn

Jest to bardzo krótka operacja, trwająca zwykle od 20 do 30 minut i wykonywana przy znieczuleniu miejscowym. Proces ten nazywany jest wazektomią i polega na przecięciu lub podwiązaniu nasieniowodów. Dzięki temu plemniki nie mają dostępu do dalszych organów rozrodczych, a co za tym idzie - mężczyzna nie może mieć dzieci. Warto jednak zastanowić się dobrze przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu tego zabiegu - proces co prawda jest odwracalny, ale tylko 73 procent mężczyzn po nim będzie mogło znów być płodnymi.

Zastrzyki hormonalne

Pierwszy zastrzyk, stworzony w 1980 roku, niósł ze sobą groźne ryzyko poważnych skutków ubocznych, jak na przykład zmiana składu biochemicznego krwi czy powiększenie gruczołu krokowego. Współczesna medycyna jednak wciąż rozwija i bada ten rodzaj antykoncepcji mężczyzn. Jest to bardzo ważna metoda ponieważ wykazuje się potencjalnie dużą skutecznością (niestety prezerwatywy nie są tak doskonałe). Zastrzyki opracowywane są głównie na bazie testosteronu i mają za zadanie hamować wytwarzanie plemników w nasieniu, ale jednocześnie nie mogą powodować skutków ubocznych. Podczas badań nad tą metodą antykoncepcji mężczyzn naukowcy odkryli, że zbyt wysoka dawka testosteronu powoduje u panów proces farmakologicznej kastracji, a przez to niezdolność do odbywania jakichkolwiek kontaktów płciowych. Zbyt mała dawka z kolei okazała się nieskuteczna. Po szeregach badań ustalono jednak, że zastrzyk ok 200 miligramów testosteronu dziennie skutecznie blokuje proces spermatogenezy (wytwarzania plemników).