Antykoncepcja po ciąży – co należy wiedzieć?

Wybór metody antykoncepcji po ciąży zależy głównie od tego, czy kobieta karmi piersią, czy nie. Dokonywany powinien być zawsze po konsultacji z lekarzem.

Antykoncepcja po ciąży jest niezwykle ważna dla kobiet, które nie chcą od razu po porodzie starać się o następnego potomka. Wybór metody zabezpieczenia się jest zależny głównie od tego, czy młoda mama karmi piersią, czy nie. Właściwe dobranie środka antykoncepcyjnego gwarantuje zdrowie dziecku oraz radość z seksu rodzicom.

Seks po porodzie

Wznowienie życia płciowego jest możliwe po upływie około sześciu tygodni od porodu. W tym okresie – nazywanym połogiem – kobiecy organizm regeneruje się i powraca do stanu sprzed ciąży. Po upływie tego czasu kobieta może bezpiecznie podjąć aktywność seksualną. Jeśli jednak nie chce zbyt szybko zajść w kolejną ciążę, powinna się do tego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy pamiętać, że nawet jeśli u młodej mamy nie wystąpiło miesiączkowanie, nie znaczy to, że nie powróciła u niej płodność. Pierwsza po porodzie owulacja odbywa się około dwóch tygodni przed krwawieniem i już wtedy może dojść do zapłodnienia. Wiele kobiet uważa także, że karmienie piersią chroni przed zajściem w ciążę. Niestety, należy pamiętać, że nie jest to skuteczna metoda antykoncepcji po ciąży. Co prawda proces laktacji zazwyczaj zatrzymuje jajeczkowanie, jednak zdarzają się przypadki (około 2%), że owulacja występuje, mimo karmienia dziecka piersią. Aby więc uniknąć zajścia w ciążę należy stosować dodatkowe metody zabezpieczenia.

Antykoncepcja po porodzie

Dokonując wyboru metody antykoncepcji po ciąży należy przede wszystkim skonsultować się z ginekologiem. On bowiem najlepiej dobierze zabezpieczenie, w zależności od indywidualnych potrzeb oraz stanu zdrowia kobiety. Dla mam karmiących piersią polecane są tak zwane minipigułki, czyli tabletki jednoskładnikowe (zawierające tylko progesteron), które nie mają wpływu na laktację, a więc są bezpieczne dla zdrowia dziecka. Innym sposobem dla kobiet karmiących są podawane raz na trzy miesiące zastrzyki domięśniowe, które hamują owulację, a dodatkowo uniemożliwiają rozwój błony śluzowej macicy. Dość popularną metodą antykoncepcji po porodzie jest także stosowanie prezerwatyw – należy pamiętać jednak, że nie dają one stuprocentowego zabezpieczenia. Kobiety, które nie karmią dziecka piersią mogą również stosować wszystkie wymienione wyżej sposoby zabezpieczania się. Dodatkowo mogą one jednak stosować dwuskładnikowe tabletki lub plastry antykoncepcyjne, zawierające oprócz progesteronu estrogen.