Astma sercowa a oskrzelowa

Głównym, wspólnym objawem astmy sercowej i oskrzelowej jest napadowa duszność. Mimo różnej etiologii obu chorób, sposób leczenia jest podobny - zaleca się stałe przyjmowanie leków oraz zmianę środowiska.

Astma jest przewlekłą chorobą polegającą na zwężeniu układu oddechowego, w wyniku czego chory odczuwa między innymi duszność i ucisk w klatce piersiowej oraz ma świszczący oddech. Jest to choroba dziedziczna, często ujawniająca się już w dzieciństwie. Najczęstszymi jej odmianami są astma sercowa i oskrzelowa.

 

 

  • Różnice pomiędzy astmą sercową a oskrzelową

Bezpośrednią przyczyną astmy sercowej jest niewydolność lewej komory serca, która może być skutkiem między innymi przewlekłego zapalenia mięśnia sercowego lub silnego długotrwałego stresu. Nazywana jest dychawicą sercową napadową, ponieważ charakterystyczne dla niej są nocne napady duszności, którym towarzyszą poty, uczucie ciężaru za mostkiem, kaszel i uczucie omdlewania. Objawy te pojawiają się zwykle po upływie około 30 minut od zmiany pozycji z pionowej na poziomą i po chwili mijają. Natomiast do astmy oskrzelowej (dychawicy oskrzelowej) prowadzi nieleczona przez lata alergia. Jej objawy są podobne jak w przypadku astmy sercowej, jednak wywołują je odmienne czynniki - między innymi pyłki, roztocza, dym tytoniowy, wysiłek fizyczny, czynniki hormonalne (na przykład cykl miesięczny, choroby tarczycy) i emocjonalne. Na częstotliwość ataków duszności oraz rozwój choroby mają wpływ między innymi środki chemiczne używane do pielęgnacji domu, pośpiech, stres, palenie papierosów, sposób odżywiania (np. jedzenie w pośpiechu).
Dodatkowymi, wspólnymi dla obu rodzajów astm czynnikami sprzyjającymi rozwojowi choroby są na przykład nadwaga, brak aktywności fizycznej (szczególnie gimnastyki) oraz zanieczyszczenia środowiska.

 

  • Leczenie astmy

Leczenie astmy jest długotrwałe i nie prowadzi do całkowitego wyleczenia, a jedynie do czasowego opanowania choroby bądź do złagodzenia objawów. Zdarza się, że objawy ustępują samoistnie, częściej jednak ma to miejsce w wyniku przyjmowanych leków. W przypadku astmy sercowej stosuje się leki nasercowe, dostarcza tlen, a także zaleca ograniczenie spożywania soli, picia alkoholu oraz zrezygnowanie z palenia papierosów. Chorym na astmę oskrzelową podaje się natomiast leki rozszerzające oskrzela, zaleca się także domowe inhalacje, zakup jonizatora powietrza, który zamienia jony dodatnie na ujemne, ułatwiające oddychanie, lub zmianę środowiska z miejskiego na wiejskie, najlepiej górskie lub okolice lasów iglastych, łąk lub wodospadów. Metodami wspierającymi leczenie astmy sercowej i oskrzelowej są fizykoterapia oraz gimnastyka oddechowa, która ma na celu nauczenie pacjentów prawidłowego, spokojnego sposobu oddychania. Jednak mimo stosowania naturalnych metod leczenia, bardzo ważne jest regularne przyjmowanie leków zapobiegających nawrotom choroby.