Atrakcje Zakopanego zimą i latem

Położone u podnóża Tatr Zakopane, jest największym w Polsce górskim ośrodkiem turystycznym – atrakcji nie brakuje tam zarówno zimą, jak i latem.

Choć Zakopane nazywane jest zimową stolicą Polski, to ruch turystyczny trwa tam cały rok. Także latem, kiedy podhalańska miejscowość ma równie dużo do zaoferowania, co w sezonie zimowym. Rozbudowana baza hotelowa i wiele atrakcji gwarantują wizyty turystów z kraju i zagranicy. Podczas zimy panują tu świetne warunki do jazdy na nartach i snowboardzie. Latem, popularnością cieszą się wędrówki po górach i podziwianie pięknych malowniczych krajobrazów, a także zabytków.

Atrakcje turystyczne Zakopanego w sezonie wakacyjnym

Zakopane latem cieszy się nie mniejszą popularnością niż zimą – piękne widoki zachęcają do wędrówek szlakami turystycznymi i zdobywania górskich szczytów. Na Gubałówkę, Kasprowy Wierch i Butorowy Wierch można także dostać się kolejką. Są tu także szlaki rowerowe, baseny, pływalnie, czy ośrodki jeździeckie, gdzie można pojeździć konno. Zakopane częściowo znajduje się w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego, dlatego wizyta w parku jest obowiązkowa. Na jego terenie znajduje się między innymi Dolina Pięciu Stawów, czy jezioro Morskie Oko. Zakopane to także zabytki – Barokowy, drewniany kościół Matki Bożej Częstochowskiej, Cmentarz Zasłużonych dla Podhala, drewniane kaplice w Jaszczurówce oraz na Kalatówkach, gdzie znajduje się kaplica z klasztorem Albertynów. Turyści często odwiedzają także wille Koliba, wille Pod Jedlami czy wille Oksza. Latem organizowane są imprezy kulturalne - festiwale, festyny czy koncerty.

Zimowe atrakcje turystyczne Zakopanego

W Zakopanem w sezonie zimowym panują świetne warunki do jazdy na nartach czy snowboardzie. Czynnych jest tu wiele wyciągów narciarskich, można wypożyczyć sprzęt i spróbować swoich sił na stoku. Wielu turystów spędza w Zakopanem Święta Bożego Narodzenia i Sylwestra. Zimne wieczory zachęcają do odwiedzenia przytulnych karczm, gdzie można napić się tradycyjnego grzańca, poznać miejscową gwarę czy obyczaje. Punktem obowiązkowym jest oczywiście spacer po malowniczych Krupówkach - jednej z najsłynniejszych ulic w Polsce. O każdej porze roku można spotkać tu turystów, którzy podziwiają zabytkowe budowle, czy odwiedzają pobliskie restauracje. Można tu także kupić pamiątki, czy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Przy Krupówkach znajduje się Kościół Świętej Rodziny w Zakopanem, Muzeum Tatrzańskie czy zabytkowy budynek Szkół Zawodowych. W sezonie zimowym na Wielkiej Krokwi odbywają się zawody sportowe, między innymi konkurs skoków narciarskich.