Aturi - tańcząca roślina

Aturi znane jest ze zdolności do poruszania listkami. Krzew ten jest rzadko spotykany w Polsce, choć jego uprawa nie wymaga dużego nakładu pracy.

Aturi to pochodzący z regionów tropikalnej Azji, występujący głównie w Indiach gatunek wieloletniego krzewu. Jest jedną z najbardziej niezwykłych roślin na świecie. Znany jest ze swojej zdolności do poruszania listkami – z tego względu często bywa nazywany tańczącym krzewem lub określany jako roślina telegraf. Poruszające się liście wyglądają tak, jakby się nawzajem ze sobą komunikowały. Roślina ta jest nie tylko fascynująca, ale także bardzo pożyteczna – w medycynie Indii jej korzenie wykorzystywane są jako lekarstwo na astmę i kaszel, a liście przez wiele wieków stosowane były do opatrywania ran.

Tańcząca roślina

Aturi to krzew, znany ze swojej zdolności do poruszania liśćmi – może nimi wykonywać ruchy z góry na dół lub zataczać okręgi. Pod wpływem światła, głośnych dźwięków, dotyku lub ciepła, listki rozpoczynają swój niezwykły taniec. Szybkość ruchów zależy od nasilenia działających bodźców. Liście zaczynają się poruszać przy wzroście temperatury do około 23 stopni Celsjusza lub przy dźwięku o natężeniu co najmniej 35-40 decybeli. Najpiękniejsze pokazy można zaobserwować wczesnym rankiem, kiedy zwinięta na noc roślina pod wpływem zwiększającej się dawki ciepła i światła słonecznego zaczyna rozwijać listki i zataczać nimi okręgi. Bardziej wrażliwe na bodźce są młode krzewy. Zdaniem naukowców "taniec" rośliny to jej sposób na zabezpieczenie się przed utratą wody i zbyt dużą ilością światła. Liście zostają wprawione w ruch przez kurczenie się i rozszerzanie specjalnych organów ruchowych, umieszczonych na ich spodniej części. Dzięki temu z każdej strony mogą one otrzymać podobną ilość światła i chronią się przed nadmiernym odparowywaniem wilgoci.

Uprawa rośliny-telegrafu

Aturi nie jest rośliną rozpowszechnioną w Polsce. Obecnie jednak coraz częściej można w sklepach ogrodniczych znaleźć jej sadzonki lub nasiona. Roślina nie wymaga zbyt dużego nakładu pracy. Preferuje stanowiska zacienione całkowicie lub częściowo. Optymalna dla niej temperatura to 20 stopni Celsjusza (w zimie może być niższa, jednak nigdy nie powinna spaść poniżej 15 stopni, gdyż to sprzyja chorobom i więdnięciu). Podłoże w doniczce powinno być torfiaste i zawsze lekko wilgotne. Jeśli uprawę chcemy rozpocząć od własnoręcznego wysiania nasion należy pamiętać, że przed włożeniem do doniczki trzeba moczyć je przez dobę w wodzie.