Australia – co odwiedzić podczas wycieczki objazdowej

Nowoczesne i bogate metropolie Australii to tylko bramy w głąb jej bezkresnych pustynnych, górzystych oraz buszowych pustkowi.

Ze względu na swój rozmiar, Australia nie jest łatwym do zwiedzenia krajem. Jest jednym z nielicznych, po którym turysta przemieszczać się musi samolotami, no chyba że zaplanowany wyjazd ma kilka miesięcy. Antypody oferują bowiem wszystko, czego można oczekiwać od wakacji i czas potrzebny na zasmakowanie tej oferty jest dłuższy od przeciętnego urlopu.

 

 

  • Miasta południowo-wschodniego wybrzeża

Olbrzymia większość populacji Australii zamieszkuje jej południowo-wschodnie wybrzeże. To właśnie tutaj znajdują się wszystkie największe miasta Antypodów, za wyjątkiem Perth. Zwiedzanie zazwyczaj rozpoczynamy od Sydney ze względu na fakt, iż większość lotów z Europy ląduje właśnie w tym mieście. Na początek uwaga - wbrew przekonaniu większości turystów, Sydney nie jest stolicą Australii. Poznawanie tego miasta to na pewno przejście obok słynnej opery w stronę przystani, a dalej rejs po zatoce. Inne atrakcje miasta to Ogrody Botaniczne, słynny most portowy, George Street, dzielnica Kings Cross, oceanarium czy Centre Point, najwyższy budynek Sydney. W miarę niedaleko znajduje się stolica Australii, Canberra. Nie jest aż tak popularna wśród turystów, jednak jeśli czas pozwoli, na pewno warto zajrzeć tu choć na jeden dzień. Kolejnym wielkim miastem jest Melbourne. Zaleca się odwiedzić tutejszy Półwysep Mornington, okalające miasto Góry Dangenong, Carlton Gardens czy platformę widokową Rialto. Kolejne dwa miasta do Brisbane i Adelajda, z których każde oferuje swoim ponad-milionowym populacjom i niezliczonym turystom dużo wielkomiejskich atrakcji.

 

  • Przyroda Antypodów

Bez wątpienia, natura Australii jest jej najlepszą wizytówką. Mając powierzchnię niemal dwukrotnie większą niż Unia Europejska a populację mniejszą o niemal połowę od Polski, Australia należy przede wszystkim do jej fauny i flory. Zacznijmy od Wielkiej Rafy Koralowej. Odwiedzając jedną z jej wysepek Green Island docieramy do miejsca, które do zaoferowania ma rejsy 'szklaną łodzią podwodną' lub łódkami ze szklanym dnem, przez które widać barwny świat koralowców. Istnieje możliwość nurkowania do płytszych warstw rafy. Kolejnym wspaniałym przeżyciem jest podróż przez tak zwany Outback, czyli bezkresne tereny oddalone od cywilizacji. Do dyspozycji mamy pustynie, busze, regiony górskie i skalne. Takim szlakiem możemy dotrzeć do serca Australii, czyli Ayers Rock. Jest to formacja skalna w centralnej części Australii, miejsce święte dla Aborygenów, ludności rdzennej Antypodów.