Awiofobia - skazany na samochód?

Awiofobia to lęk przed lataniem, na który skutecznym sposobem jest odbycie terapii behawioralnej, czyli odwrażliwiającej.

Awiofobia to paniczny lęk przed lataniem samolotem, w właściwie lęk przed tym, że wiedza pospolitego człowieka nie jest wystarczająca odnosząc się do latania i całej mechanizacji samolotu. Nie zdajemy sobie sprawy czemu niektóre rzeczy dzieją się w samolocie, a inne nie. Przykładem może być strach przed zatrzymaniem się silników, a one tylko raz pracują wolniej raz ciszej podczas całego lotu.

 

 

  • Jak zachowuje się nasz organizm, gdy dochodzi do spotkania z samolotem i lotu

Mimo iż zdajemy sobie sprawę, że aby doszło do katastrofy musi stać się cały szereg złych rzeczy i że to co myślimy na temat lotu jest irracjonalne, to  i takcierpiący na awiofobię odczuwają lęk o nieznanym podłożu już podczas samego wsiadania do samolotu. Osobie takiej pocą się ręce, odczuwa zdenerwowanie, a niekiedy rozżalenie prowadzące do ataków płaczu i paniki, że samolot zaraz się rozbije. Dochodzi do tego zwłaszcza, gdy samolotem wstrząsają turbulencje lub na horyzoncie pojawia się na przykład burza. Osoby takie najczęściej kulą się w fotelu i zasłaniając okna, aby ich organizm jak najmniej zdawał sobie sprawę z tego, że znajdują się wysoko nad ziemią. Jednak nie przynosi to wielkiego skutku, gdyż lęk jest zakorzeniony bardzo głęboko w umyśle osoby nim objętej. Statystycznie wypadki lotnicze zdarzają się niezwykle rzadko w porównaniu do wypadków samochodowych a mimo to lęk przed lataniem jest dużo częściej spotykany niż lęk przed jazdą samochodem.

 

  • Leczenie awiofobii

Fobia jako paniczny lęk leczona jest za pomocą terapii behawioralnej czyli odwrażliwiającej na lot samolotem i wszystkie związane z tym aspekty. Powodując w rozmowie z psychoterapeutą stopniowe przyzwyczajanie osoby bojącej się latać do latania i kontaktu z samolotem. Dobrym sposobem na uniknięcie lotu samolotem jest podróżowanie samochodem, który to sposób stawia problem awiofobii na etapie zawieszenia, niestety nie powodując jego wyleczenia. Specjaliści wykorzystują odpowiednie techniki odwrażliwiania w zależności od typu nabycia fobii, gdyż niekiedy winę za jej występowanie ponosi przeżyta sytuacja na przykład śmierci w rodzinie w wyniku katastrofy samolotowej. Jednak takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko. Dzięki temu awiofobia nie będzie niezrozumiałym strachem, a wyleczalną chorobą każdej osoby nią dotkniętej.