Badanie ginekologiczne

Jak wygląda wizyta u ginekologa i kiedy jest ona konieczna?

NIEPOTRZEBNY NIEPOKÓJ
Badania pokazują, że wiele młodych kobiet zanim zdecyduje się na pierwszą wizytę u ginekologa, przeżywa rozterki. Rozpowszechniane jest bowiem przekonanie, że ukazywanie najintymniejszych części ciała jest bardzo nieprzyjemne i krępujące - to wywołuje stres, wstyd i lęk przed wizytą u lekarza specjalisty. Całkowicie odbiegające od prawdy, ale niestety dość powszechne jest też przeświadczenie, iż badanie ginekologiczne jest bolesne. Wszystkie te stereotypy mogą wywodzić się z odległej przeszłości, kiedy nie było takich metod i narzędzi oraz brakowało odpowiedniego podejścia lekarzy specjalistów, jakie dostępne są w obecnych czasach.

Badanie ginekologiczne jest dla wielu kobiet wielkim stresem, którego trudno uniknąć. Ale jest ono konieczne i nie można odwlekać decyzji o wizycie w nieskończoność.

KIEDY NA PIERWSZĄ WIZYTĘ?
Bardzo istotnym zagadnieniem jest poddawanie się badaniu ginekologicznemu przez młode kobiety. Pełne obaw i zahamowań pytają one najczęściej kiedy po raz pierwszy powinny udać się do ginekologa. Odpowiadając należy stwierdzić, że jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to nie ma ściśle określonej granicy wiekowej determinującej porę przeprowadzenia badania. Badanie staje się jednak nieuchronną koniecznością w razie zaistnienia problemów takich jak np.

* objawy zbyt wczesnego dojrzewania, bądź dojrzewanie opóźnione;

* nieregularne, zbyt częste i obfite miesiączki;

* silne, nie ustępujące bóle menstruacyjne;

* bóle w podbrzuszu niezwiązane z fazami cyklu;

* oraz wiele innych.

PO CO NALEŻY WYKONYWAĆ BADANIE GINEKOLOGICZNE?

Badanie ginekologiczne jest jednym z licznych elementów diagnostyki ciała. Wskazaniem, o którym jednak młode dziewczęta często zapominają, bądź też pomijają w profilaktyce zdrowotnej jest realizacja prewencji, czyli zapobieganie licznym, niekiedy chorobom, które grożą powikłaniami, podczas gdy aktualnie czują się w pełni zdrowe i nic im nie dolega. Dlatego ważne jest systematyczne wykonywanie kontrolnych badań profilaktycznych (w tym cytologia i badanie piersi) realizowanych w stałych odstępach czasu np. co 6-12 miesięcy. Badania te sprowadzają się do oceny stanu poszczególnych narządów płciowych. Stąd w razie zaistnienia wskazania do poddania się badaniu ginekologicznemu (np. zaburzenie cyklu menstruacyjnego) jest ono absolutną koniecznością.

JAK WYGLĄDA WIZYTA U GINEKOLOGA?

Wizyta u ginekologa składa się z kilku elementów. Pierwszym, bardzo istotnym elementem wizyty jest rozmowa z lekarzem w trakcie której przeprowadzany jest wywiad na temat powodu zgłoszenia się do lekarza, dotychczasowego rozwoju fizycznego, przebytych chorób, wtedy należy też podać datę ostatniej miesiączki. Należy pamiętać, że lekarzowi należy powiedzieć o wszystkich swoich niepokojach - wtedy również zwiększamy szanse na postawienie właściwej diagnozy.

Często jeśli młode pacjentki mają problem z bezpośrednią rozmową z lekarzem, warto, aby przy badaniu była mama lub starsza siostra, która wyjaśni mu wszelkie wątpliwości. W przypadku dziewcząt niepełnoletnich wizyta u ginekologa musi odbywać się z udziałem prawnego opiekuna.

Kolejnym etapem wizyty jest badanie. Jest ono przeprowadzone na specjalnym fotelu umożliwiającym przyjęcie przez pacjentkę pozycji wygodnej dla niej i dogodnej dla diagnosty.

U pacjentek mogących być badane przez pochwę najpierw oglądane są zewnętrzne narządy płciowe w celu sprawdzenia, czy wszystko rozwinęło się prawidłowo. Następnie badana jest szyjka macicy uwidoczniana przy pomocy wziernika (urządzenie, które pozwoli lekarzowi obejrzeć wnętrze pochwy i ocenić, czy wszystko jest w porządku). Z tarczy szyjki ginekolog może pobrać wymaz w celu oceny cytologicznej - To zupełnie nic nie boli. Ginekolog w ten sposób pobiera komórki, które są potem badane w laboratorium.

Następnym krokiem jest badanie tzw. “dwuręczne zastawione”. Jedną ręką lekarz bada pochwę, podczas gdy druga dłoń ułożona na brzuchu pozwala określić stan macicy, jajowodów i jajników. Jest to badanie konieczne, by lekarz był pewien, że rozwinęły się one normalnie i są odpowiedniego rozmiaru.

RADA GINEKOLOGA

Badanie jest całkowicie bezbolesne (chyba, że odczuwane dolegliwości związane są z istniejąca już chorobą), przeprowadza się je bardzo szybko, taktownie, z pełnym poszanowaniem dziewczęcego zawstydzenia. Lekarz ginekolog doskonale wie, jak rozmawiać z młodymi kobietami, zrozumie niepokój i nerwowość związaną z “nieznanym”. Ważne też, aby dziewczęta pamiętały, że na wizytę trzeba się ubrać w coś wygodnego i łatwego do ściągnięcia, a żeby uniknąć skrępowania dodatkowo założyć dłuższą koszulkę lub sweter. Naprawdę nie ma się czego lękać. Badanie ginekologiczne jest naturalnym udziałem wszystkich kobiet, a w ciągu całego dorosłego życia nieodzowne będzie poddanie się badaniom wielokrotnie.

JAK WYBRAĆ GINEKOLOGA

Pojawienie się dolegliwości zmusza do szukania specjalistycznej pomocy, którą zapewnia lekarz ginekolog. Płeć specjalisty, zwłaszcza w sytuacji możliwości wyboru nie ma większego znaczenia. Liczy się głównie kompetencja zawodowa i umiejętność dotarcia do pacjentki. Dobrym rozwiązaniem może być ginekolog u którego wizytuje Wasza mama siostra czy przyjaciółka one wiedzą czy dany lekarz będzie odpowiedni na wasza pierwszą wizytę!!!!!

GDZIE MOŻNA WYKONAĆ BADANIE I ILE KOSZTUJE?

Badania ginekologiczne mogą być wykonywane w przychodniach, gdzie są zupełnie bezpłatne. Lekarze prowadzący gabinety prywatne, mający umowę ze stosowną instytucją nie pobierają honorariów. Jeśli taka umowa nie została zawarta koszt wizyty zamyka się w kwocie 80-100 zł.

Raport z badania opinii publicznej zrealizowanego przez Millward Brown SMG/KRC

Młode kobiety w wieku 14-17 lat rzadko korzystają z wizyt u ginekologa (w zależności od wieku 10-31%)1 chociaż jest on najbardziej odpowiednim źródłem informacji na temat menstruacji i bólów menstruacyjnych. Taki stan rzeczy powoduje, że dziewczynom brakuje profesjonalnego źródła informacji. Dlatego producent leku IBUPROM organizuje III etap ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej “Kobiece Dni z IBUPROM’em”. Celem akcji jest edukacja na temat bólów menstruacyjnych i sposobów ich zwalczania oraz podkreślenie faktu jak istotna w życiu każdej kobiety jest porada ginekologa.

U ginekologa była co czwarta z badanych dziewcząt, a tylko co 10-ta prosiła o radę w sprawie bólów menstruacyjnych. Wizyta u ginekologa stosunkowo rzadko zdarza się przed ukończeniem 16-go roku życia. Tylko około 10% 14-15-latek ma już za sobą takie doświadczenie, zwykle inicjowane przez mamę lub wymuszone skierowaniem od innego lekarza. Tylko 2% prosiło przy tej okazji o radę w sprawie bólów brzucha towarzyszącym miesiączkom. 70% 16-17-latek nigdy nie odwiedziła gabinetu ginekologicznego. Wśród osiemnastolatek ponad 50% badanych nie było u ginekologa. Tylko 17% poruszało przy tej okazji problem bólów menstruacyjnych.

Powody wizyty u ginekologa

58% respondentek odbyło wizytę u ginekologa z własnej inicjatywy, jednak były to głównie dziewczęta starsze w wieku 16-18 lat. Najczęstszym powodem pierwszej wizyty u ginekologa były: badania kontrolne (42%), problemy z bólami menstruacyjnymi i nieregularne miesiączki (25%) oraz szczególnie wśród dziewcząt 18-letnich porada dot. metod antykoncepcji (20%). Młodsze respondentki w wieku 14-15 lat zdecydowały się na pierwszą wizytę na postawie skierowania przez lekarza rodzinnego bądź namowę mamy.

Źródła wsparcia

Lekarz ginekolog wskazywany jest jako wiarygodne źródło informacji często. Jednak w rzeczywistości stosunkowo niewiele dziewcząt, szczególnie najmłodszych, korzystało już z jego rady w sprawie bólów menstruacyjnych. Dziewczyny przewidują, że raczej będą zwracały się do niego w przyszłości.

W czasie bolesnego miesiączkowania skutecznym źródłem wsparcia dla młodych dziewczyn jest także mama. 78% respondentek twierdzi, że z mamą można porozmawiać o problemie i poprosić ją o radę. Pozostaje ona najbardziej wiarygodnym źródłem informacji (65%), w równym stopniu dla młodszych jak i starszych dziewcząt. Przyjaciółki są wprawdzie oparciem, ale już głównie psychicznym. Koleżance można się wyżalić, ale nie jest ona tak dobrym i wiarygodnym źródłem informacji jak matka. Cenionym i stosunkowo często wykorzystywanym źródłem informacji są książki (40%). Do prasy dziewczyny zaglądają podobnie często, ale mają do niej ograniczone zaufanie.19% dziewczyn szukała informacji w Internecie.