Bagażnik motocyklowy: na co zwrócić uwagę przy zakupie

Kupując bagażnik motocyklowy musimy zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd, ale i na kilka dodatkowych aspektów, które zapewnią bezpieczeństwo nam oraz pozostałym użytkownikom drogi.

Bagażnik motocyklowy to płyta lub stelaż pod kufer montowany przeważnie za siedzeniem pasażera. Można na niej mocować torby, kufry oraz przeróżne przedmioty za pomocą taśm, gum czy siatek transportowych. Stelaż taki możemy kupić jako dodatek seryjnie produkowany do naszego motocykla, jako część nieoryginalną lub możemy indywidualnie dorobić u znajomego blacharza. Jeśli kupujemy bagażnik seryjnie produkowany nie powinniśmy się zbytnio niczym martwić, gdyż producent na pewno już zadbał o to, by stelaż spełniał wszystkie nasze wymagania i był idealnie dostosowany do naszego modelu jednośladu. Wszelkie wątpliwości mogą się pojawiać dopiero przy zakupie nie oryginalnego bagażnika.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując bagażnik motocyklowy?

Pierwszym ważnym pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać kupując bagażnik motocyklowy, jest jego przeznaczenie, a więc możliwe obciążenie i rozmiar naszego stelaża. Po drugie warto pojechać do sklepu motorem, na którym chcemy zamontować bagażnik by sprawdzić, czy będzie on pasował do konkretnego modelu motocykla. Ponadto musimy zwrócić uwagę czy bagażnik, który chcemy kupić jest trwały, solidny a obciążenie nie spowoduje jego zniszczenia a także w konsekwencji obtarcia, zarysowania lub zniszczenia pojazdu. Kolejnym elementem, o który warto zapytać sprzedawcę jest tak zwany "kit montażowy", czyli czy do stelaża otrzymamy zestaw niezbędnych śrub i mocowań. Warto również dowiedzieć się czy stelaż ma możliwość założenie mocowań "klik fix", umożliwiających ekspresowy montaż i demontaż sakwy lub kufra, a także czy jest on uniwersalny – pozwalający montaż kufrów różnych firm.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć kupując bagażnik na motor?

Dodatkowo jeśli chcemy jechać na wyjazd z osobą towarzyszącą, warto po założeniu stelaża dokładnie sprawdzić czy miejsce mocowania bagażnika nie będzie powodowało ubytku w komforcie jazdy dla pasażera ( może się bowiem okazać, że inne ułożenie nóg będzie bardzo męczące – szczególnie na dłuższych trasach). Pod sam koniec powinniśmy zająć się estetyką, czyli mówiąc najprościej czy bagażnik nam się podoba i pasuje do jednośladu, a dopiero na samym końcu powinniśmy zwrócić uwagę na cenę.
Kiedy wybierzemy już idealny bagażnik, można zająć się poszukiwaniem odpowiedniego kufra, sakwy lub torby. W zależności od naszych potrzeb. preferencji i charakteru motocykla, możemy zakupić plastikowy szczelny kufer, torbę tekstylną lub skórzaną torbę z ozdobnymi ćwiekami lub frędzlami.

Ważne, by przy zakupie bagażnika nie zapomnieć

Istotnym dla bezpieczeństwa - szczególnie, gdy jedziemy z bagażem po raz pierwszy, - jest byśmy pamiętali, że pojazd z obciążeniem, takim, jak na przykład bagażnik motocyklowy, zachowuje się zupełnie inaczej niż bez niego - zmienia się jego aerodynamika, a opór powietrza zmienia właściwości jezdne pojazdu. Tym samym nie tylko wydłuża się droga hamowania, ale i pozostałe manewry, takie jak skręcanie czy ruszanie należy wykonywać z większą uwagą - tym bardziej, jeśli poza plecakami i torbami za naszymi plecami siedzi pasażer, za którego bezpieczeństwo jesteśmy odpowiedzialni.