Bagna Pantanal - skarb Boliwii i Paragwaju

Bagna Pantanal to jeden z najpiękniejszych rezerwatów przyrody na świecie między innymi ze względu na urzekające krajobrazy oraz różnorodną, egzotyczną faunę

Bagna Pantanal to kraina na terenie Brazylii, Boliwii i Paragwaju mająca powierzchnię aż dwustu tysięcy kilometrów kwadratowych i będąca istnym rajem dla mieszkających tam dzikich zwierząt. Co ciekawe, kiedy dotarli tutaj Europejczycy, na początku uznali to miejsce za śródlądowe morze! W gruncie rzeczy jednak przez ów teren przepływa rzeka Paragwaj, która wraz ze swymi dopływami cyklicznie go zalewa, tworząc w ten sposób rozległe mokradła. One zaś łagodnie płyną, ponieważ ukształtowanie terenu nie jest tutaj równinne. Turystów zachwycają tutejsze rajskie krajobrazy.

Zachwycająca przyroda Pantanalu

Bagna Pantanal to chroniony obszar, na którym zobaczyć można między innymi budzące postrach aligatory, kajmany i anakondy, pumy, oceloty, zwinne wydry czy takie ptaki, jak czaplę, ibisa, nandu i żabiru. Rozpiętość skrzydeł tego ostatniego wynosi ponad dwa metry, a przy ich poruszaniu się słychać szum. Turyści mogą zobaczyć, jak wraz z czaplami żabiru urządzają łowy wśród kajmanów. Z kolei wspomniane gady mogą bez problemu przebywać obok groźnych piranii, i w dodatku się nimi żywią! W rezerwacie Pantanal można też ujrzeć wielkiego węża z gatunku dusicieli, który osiąga nawet dziewięć metrów długości - niebezpieczną anakondę. Oprócz tego żyją na tym obszarze różnorodne papugi, na przykład ary, czy też inne egzotyczne zwierzęta, jak mrówkojady, jaguary, kapibary, tapiry, pekari. Są również tysiące gatunków motyli. Rozmaitość fauny jest tu z pewnością urzekająca, podobnie jak tutejsze przepiękne rajskie krajobrazy. Na uwagę zasługuje także niezwykła różnorodność roślinności. Niestety, ten teren, jak i wiele innych na ziemi, jest zagrożony destruktywną ludzką działalnością.

Pantanal a ludzie

Na terenach bagien Pantanal zobaczymy być może wypasane tu często stada bydła. Czuwają nad nimi i pędzą je z jednego miejsca na drugie tak zwani pantaneiros. Stado może się składać mniej więcej z tysiąca sztuk i ma nad nim pieczę kilka osób. Na początku jedzie kucharz, potem pasterz, a następnie paru kowbojów, w tym właściciel stada. Zwykły pantaneiro otrzymuje zaledwie jakieś sto dolarów miesięcznie, ale ma zapewnioną kwaterę i wyżywienie. Chociaż ludzie są w stanie na tym terenie żyć w zgodzie z naturą, to działalność człowieka ma też niestety swoje negatywne skutki. Należy do nich między innymi zatrucie herbicydami stosowanymi w rolnictwie czy rtęcią z kopalni złota, zamulenie rzek, susze czy kłusownictwo. A zatem bagna Pantanal niejako wołają o pilną ochronę.