Bailoterapia – ciekawe ćwiczenia

Bailoterapia to doskonała propozycja dla tych, którzy za pomocą tańca pragną odzyskać utraconą równowagę, poradzić sobie z trudnymi emocjami i stresem lub po prostu zadbać o swoją kondycję.

W bailoterapii może wziąć udział każdy niezależnie od wieku czy sprawności fizycznej. Aby uczestniczyć w zajęciach nie trzeba posiadać żadnych szczególnych tanecznych umiejętności czy doświadczenia, nie trzeba znać baletowych układów, technik czy kroków ani przyprowadzać ze sobą partnera. Tutaj liczy się chęć spontanicznej zabawy, otwarcie na siebie i innych. Wystarczy wygodne, niekrępujące ruchów ubranie i odrobina energii by wykonać pierwsze kroki i gesty a potem należy już tylko poddać się muzyce a rozluźnione ciało samo podyktuje kolejne posunięcia.

Charakterystyka bailoterapii

Bailoterapia to aktywna forma pracy z ciałem za pomocą rytmu i ruchu służąca czerpaniu energii z tańca w celu poprawienia samopoczucia i sprawności fizycznej. Dla jednych jest ona szansą na pokonanie nieśmiałości, niskiej samooceny, lęku przed bliskością i trudności z wyrażaniem emocji oraz innych osobistych problemów, dla drugich będzie to chwila doskonałej zabawy ze sobą i pozostałymi uczestnikami zajęć. W przypadku niektórych zaburzeń i dolegliwości może być skuteczną alternatywą dla tradycyjnej wielogodzinnej psychoterapii. Odbywa się indywidualnie bądź w grupie, w zależności od problemów czy oczekiwań uczestnika zajęć i może opierać się na spontanicznym, twórczym tańcu lub na naśladowaniu ruchów i kroków wykonywanych przez trenera czy terapeutę.

Korzyści terapi tańcem dla ducha i ciała

Ćwiczenia wykonywane podczas bailoterapii bardzo pozytywnie wpływają zarówno na ciało jak i na stan psychiczny i samopoczucie, powodując wzrost sprawności fizycznej i ruchowej a także radości i energii życiowej a zestresowanym uczestnikom pomagają wyciszyć i zrelaksować się oraz osiągnąć uspokojenie i odprężenie. Podczas bailoterapii następuje otwarcie się na siebie i swoje emocje, na lęki, pragnienia, zahamowania. U jej uczestników znacznie wzmacnia się poczucie własnej wartości i pewności siebie a także świadomość i akceptacja swojego ciała, jego ograniczeń i potrzeb. Bailoterapia pomaga skutecznie rozładować napięcia i stres jak również poprawić jakość kontaktów z innymi ludźmi oraz sprzyja integracji psychofizycznej. Terapia tańcem pozytywnie wpływa na pracę wielu narządów. Ćwiczenia wykonywane podczas zajęć tanecznych powodują rozluźnienie mięśni i likwidują ich napięcie zwłaszcza w obrębie ramion, szyi i pleców. Podczas tańca zostają uruchomione i zmuszone do wysiłku niemal wszystkie części organizmu. Regularny trening wzmacnia układ odpornościowy, oddechowy i krążenia, stymuluje metabolizm, pomaga uzyskać, a co najważniejsze, utrzymać właściwą masę ciała i smukłą sylwetkę.