Balansujące kamienie Wzgórz Matopo

Granitowe bloki na wzgórzach Matopo, z oddali wyglądające jakby się poruszały to główna, ale nie jedyna atrakcja zimbabweńskiego Parku Narodowego Matopo.

Afryka to kontynent inspirujący i tajemniczy. Wiedzą o tym podróżnicy, którzy się w niej zakochali i próbują zgłębiać jej tajemnice, łącznie z zapierającymi dech w piersiach pomnikami przyrody. Niewątpliwie należą do nich znajdujące się w Zimbabwe Wzgórza Matopo.

 

 • Cud natury - kamienne góry
  Olbrzymie granitowe bloki skalne uformowały się ponad dwa miliony lat temu. Poprzecinane są w wielu miejscach szczelinami, a gdzieniegdzie przybierają formę charakterystycznych, zwężających się ku dołowi wież. Obserwując je z oddali, można odnieść wrażenie, że z lekka się kołyszą. Dzięki temu zyskały miano balansujących kamieni Wzgórz Matopo. Znajdują się w południowo-zachodniej części Zimbabwe, 35 kilometrów na południe od Bulawayo. Ich wyjątkowy charakter został doceniony przez miłośników przyrody oraz specjalistów. Cud natury został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pośród wzgórz znajdują się także trudno dostępne jaskinie z malowidłami naskalnymi wykonanymi przez ludzi z epoki kamienia.
   
 • Jak powstały kołyszące się wieże
  Niezwykle interesująca jest historia procesów geologicznych, które pozwoliły na powstanie tak fantastycznego zjawiska przyrody. Wzgórza Matopo zawdzięczają swój kształt stygnącej, zawierającej związki granitu lawie, która wypływając na powierzchnię ziemi uformowała liczne wzgórza. Podczas procesu powstawania skał w granicie powstały pęknięcia, które wskutek oddziaływania warunków atmosferycznych stopniowo się powiększały. Jednocześnie odpadały duże fragmenty zewnętrznej powłoki skał. W efekcie dzisiaj oczom turystów ukazuje się niezapomniany widok. Wysmukłe kamienne wieże wygladają tak, jakby za chwilę miały runąć, poruszone najlżejszym podmuchem wiatru - w swoich górnych partiach są większe niż w dolnych.
   
 • Rezerwat przyrody Wzgórz Matopo
  Park Narodowy Matopo, na terenie którego znajdują się kamienne góry, zajmuje powierzchnię 424 kilometrów kwadratowych. W imponujący pejzaż wpisują się nie tylko balansujące kamienie, ale również rozległe doliny rzek Thulli, Maleme, Mtshelele i Mpopoma. Badania archeologiczne potwierdzają obecność człowieka na tym terenie od wczesnej epoki kamienia. Wzgórza Matopo do dziś pełnią wśród miejscowej ludności ważną funkcję sakralną, chociaż w dużej mierze są niedostępne, a głębokie szczeliny są gęsto porośnięte bluszczem. Oprócz tego spotyka się tu bogatą faunę - terytorium parku narodowego zamieszkują lwy, żyrafy, antylopy i nosorożce. Podróżnicy odwiedzający ten rejon Afryki mają możliwość korzystania z organizowanych tu kempingów oraz wypraw karawanowych, mają także możliwość wynajęcia domku letniskowego w dostępnej części rezerwatu lub w mieście Bulawayo. Do atrakcji należy również zwiedzanie jaskiń.