Balustrady schodowe - wybór i instalacja

Balustrady schodowe są elementem, dzięki któremu wnętrza domów są piękniejsze. Ich instalacja jest prosta i dość szybka. Wystarczy, że masz wiertarkę, pudełko śrub i kilka desek.

Cały proces montażu balustrady schodowej zajmuje najczęściej kilka godzin. Pozostaje pytanie, jak się za to zabrać? Wiele osób myśli, że jest to zadanie niemal niewykonalne, do którego potrzeba ogromnej siły, specjalnych zdolności i mnóstwo czasu. Mając jasne instrukcje nie będziesz miał z tym żadnego problemu. Jednak zanim zaczniesz majsterkować, musisz wybrać odpowiedni typ balustrady.

Jaka balustrada jest najlepsza?

Wybierając typ balustrady schodowej musisz mieć na uwadze to, że musi pasować do wystroju wnętrza domu. Wybór jest szeroki: firmy oferują tradycyjne pionowe balustrady drewniane lub metalowe, po deski, pręty, elementy rzeźbione, a nawet wypełnienie szklane. Coraz częściej wybór pada na bardziej nowoczesne rozwiązania. Popularne są balustrady kute ręcznie, które mogą mieć dowolne kształty i wyglądają bardzo oryginalnie. Możesz zamówić gotową balustradę, gdzie wszystkie części będą takiej długości, jakiej potrzebujesz, a wtedy instalacja będzie jeszcze szybsza i łatwiejsza.

Przygotowanie do montażu

Do pracy będziesz potrzebować kilku narzędzi: wiertarki, śrub, śrubokrętów, kleju stolarskiego. Pomocne mogą się także okazać narzędzia do obróbki drewna. Jeśli czujesz, że sam nie podołasz montażowi, weź do pomocy kogoś z rodziny lub znajomych. Pierwszy krok, jaki należy wykonać, to demontaż poprzedniej balustrady schodowej (jeśli ją wcześniej miałeś). W tym celu trzeba odkręcić śruby mocujące poręcz do słupków i tralek (pionowych elementów balustrady). Kiedy już to zrobisz, musisz pojedynczo pozbyć się pozostałych elementów. Wyjmij śruby, kołki, gwoździe. Gdy usuniesz już poprzednią balustradę, możesz przystąpić do instalacji nowej.

Instalacja nowej poręczy

Zacznij od instalacji słupków, które są szkieletem balustrady. Przymocuj je śrubami i kołkami. W ten sam sposób zamontuj tralki między słupkami. Nie musisz wiercić nowych dziur w schodach, skorzystaj z już istniejących. Jeśli już poradziłeś sobie z tą częścią montażu, czas na poręcz. Zaznacz ołówkiem miejsca na spodzie poręczy, w których będziesz wiercić otwory. Powinny one być tak rozmieszczone, żeby odpowiadały odstępom między tralkami. Zrób otwory wiertarką, nie powinny być głębsze niż 2 centymetry. Nanieś odrobinę kleju na wierzch tralek oraz w otworach, które wywierciłeś. Umieść teraz poręcz na tralkach i usuń nadmiar kleju. Na koniec zabezpiecz poręcz przytwierdzając ją po obu stronach do słupków za pomocą śrub. Przed rozpoczęciem korzystania z balustrady schodowej zaczekaj dwa dni aż klej wyschnie.