Berat w Albanii – zabytki na miarę światowego dziedzictwa UNESCO

Berat to kulturalny ośrodek w środkowej Albanii oraz turystyczny raj, nazywany przez zauroczonych nim Europejczyków "miastem tysiąca okien".

Berat to jedno z trzech albańskich miast-muzeów, urzekających amfiteatralnie położonymi domkami, które wabią turystów z całej Europy. Wizytówkami miasta są wąskie kamienne uliczki, spadziste wąwozy osnute domami oraz szereg budowli, pamiętających czasy starożytnego Rzymu i Bizancjum.

Berat – historia miasta

Dzieje albańskiego miasta mają swój początek już w VI p.n.e. Miasto było wtedy zamieszkane przez lirów - przedstawicieli starożytnego, indoeuropejskiego ludu, który na początku epoki żelaza zamieszkiwał zachodnie Bałkany. W IV wieku p.n.e. w Berat zbudowano potężną cytadelę, którą dwieście lat później podbili Rzymianie i włączyli do jednej ze swoich prowincji. Po upadku cesarstwa rzymskiego "miasto tysiąca okien" przechodziło z rąk do rąk. Za czasów Bizancjum było siedzibą biskupa, później przechodziło w ręce Bułgarów, władców greckich państewek, Serbów i Turków. Mnogość kultur władających "Białym Miastem" przyczyniła się do umiejscowienia w jego obrębach wielu atrakcyjnych zabytków architektonicznych.

Miasto - muzeum

Berat w 1976 roku zyskało status miasta-muzeum, gdyż udało się mu utrzymać charakterystyczną formę architektury w nienaruszonym stanie. Imponująco prezentuje się twierdza, usytuowana na szczycie strzelistego wzgórza od południa, zaś od północy zwieńczona masywną bramą. Niedaleko warownych murów stoi kościół św. Michała, wybudowany w XIV wieku. W obrębie murów miasta stoją kolejne zabytki sakralne – kościół św. Teodora, czy też XIII - wieczna świątynia Najświętszej Marii Panny. W kościele tym można podziwiać przepiękne freski albańskiego malarza Nikolle, który swój artystyczny kunszt przedstawił ozdabiając też freskami największą świątynię na terenie twierdzy – katedrę św. Mikołaja. Dalej można podziwiać między innymi XVIII wieczną cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej, czy też zachwycające Muzeum Ikon, autorstwa Onufrego, wybitnego artysty albańskiego i zarazem ojca Nikolle.

Albańska perła kultury

Całe miasto opływa wręcz w urzekające architektoniczne cuda. Na zboczu góry, na której znajduje się cytadela, możemy podziwiać cerkiew św. Trójcy, w centrum zaś rozciąga się XVI wieczny Ołowiany Meczet – pamiątka z czasów, gdy władze nad miastem miało Imperium Osmańskie. Stare miasto w Berat zachwyca szeregiem małych domków, osadzonych na skalistym zboczu cytadeli i setkami ich małych okienek. Turyści z ochotą zaglądają do XVIII wiecznego klasztoru muzułmańskich bektaszytów, czy też do wybitnych historycznych i etnograficznych muzeów, pozwalających lepiej poznać historię miasta. Albańskie miasto jawi się więc jako cudowny zabytek europejskiej kultury, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2008 roku, w którym na przestrzeni lat swoje piętno odcisnęło wiele fascynujących kultur.