Bezpieczeństwo w górach - zasady

Na nasze bezpieczeństwo w górach wpływa wiele czynników, takich jak pogoda, nasze umiejętności oraz odpowiedni ekwipunek.

Góry są idealnym miejscem na wycieczkę o każdej porze roku. Jednak zanim wybierzemy się na szlak, powinniśmy najpierw zapoznać się z podstawowymi zasadami, jakie należy przestrzegać w trakcie takich wypraw. Bezpieczeństwo w górach to podstawa udanego wypoczynku.

 

 • Opracujmy bezpieczną górską trasę
  Zanim wybierzemy się na wycieczkę, powinniśmy racjonalnie określić poziom naszych umiejętności oraz kondycję. Nie wybierajmy zbyt trudnej trasy, wędrówka musi sprawiać nam przyjemność, bez narażania na niepotrzebne kontuzje. Zapoznajmy się z przewodnikiem, opisującym konkretne trasy, zaopatrzmy się także w mapę terenu. Sprawdźmy też prognozę pogody na najbliższe godziny. Jeśli przewidywane są opady deszczu, a nawet burza i mimo wszystko pójdziemy na wycieczkę, wybierzmy taką trasę, którą można bez problemu skrócić. Na podstawie mapy lub przewodnika możemy też ocenić średni czas wędrówki. Dobierzmy trasę tak, by wrócić z gór jeszcze przed zmierzchem. Weźmy pod uwagę, że na szlaku możemy natknąć się na niespodziewane sytuacje, więc nie planujmy wycieczki dokładnie co do minuty, załóżmy sobie zapas czasowy. Pamiętajmy, że im wyższe góry, tym niebezpieczeństwo może być większe, zatem powinniśmy sensownie opracować trasę. Tak, by odpowiadała naszemu doświadczeniu i sprawności.
   
 • Niezbędne wyposażenie gwarancją bezpieczeństwa w górach
  Wycieczka górska wymaga wcześniejszego przygotowania oraz zabrania ze sobą odpowiedniego ekwipunku. Przede wszystkim nie wychodźmy na szlak w nieodpowiednim obuwiu, takim jak klapki, sandały, kalosze czy nawet buty na obcasach. Wybierzmy buty ponad kostkę, chroniące staw skokowy, ze sztywną, nie ślizgającą się podeszwą. Dodatkowym atutem będzie ich nieprzemakalność. Równie ważne dla naszego bezpieczeństwa w górach jest ubranie, najlepiej warstwowe. Wybierzmy termoaktywną bieliznę, odprowadzającą wilgoć oraz bluzę z cienkiego polaru lub wełniany sweter. Na wierzch załóżmy nieprzemakalną i wiatroodporną, lekką kurtkę. Pod żadnym pozorem nie zakładajmy dżinsów, namoknięte stają się ciężkie i utrudnią nam zejście ze szlaku. Latem wybierzmy krótkie spodenki, a w chłodniejsze dni długie spodnie, na przykład z polaru. Do plecaka możemy też zapakować czapkę, rękawiczki i drugą parę skarpet. Powinniśmy zabrać ze sobą również latarkę, gwizdek, który pomoże nam wezwać pomoc lub odstraszyć dzikie zwierzęta, zegarek oraz niewielką apteczkę.
   
 • Unikajmy zagrożenia na górskich szlakach
  Najważniejsze jest odpowiednie zachowanie w trakcie górskich wypraw. Gdy pogoda zacznie się zmieniać i widzimy, że nadchodzi burza, powinniśmy jak najszybciej opuścić najwyższe partie. Oddalmy się tez od miejsc ze sztucznymi ubezpieczeniami, takimi jak drabinki, łańcuchy czy klamry. Schowajmy również wszystkie metalowe przedmioty do plecaka i wyłączmy komórkę. Pamiętajmy jednak, że pod żadnym pozorem nie możemy zejść ze szlaku. Jeżeli zboczymy z trasy, wróćmy do miejsca, w którym widzieliśmy oznaczenia. W przypadku, gdy całkowicie się zgubimy, znajdźmy jakiś charakterystyczny punkt, na przykład słupek graniczny i wezwijmy służby ratunkowe. Nie powinniśmy wychodzić zbyt wysoko, jeśli zmagamy się z lękiem wysokości. Sparaliżowani strachem stanowimy zagrożenie dla siebie oraz innych osób, które na przykład próbują nas ominąć, gdy blokujemy przejście. Ważny jest też odpoczynek, jeśli czujemy że opadamy z sił, zatrzymajmy się na chwilę, bowiem nasz stan fizyczny również ma wpływ na nasze bezpieczeństwo w górach.