Bezwzrokowe pisanie na klawiaturze - porady

Aby nauczyć się bezwzrokowego pisania na klawiaturze najlepiej jest wykorzystać specjalny program. Warto także zaopatrzyć się w odpowiednie krzesło i klawiaturę.

Bezwzrokowe pisanie na klawiaturze polega na wykorzystywaniu w trakcie pisania wszystkich dziesięciu palców (w przeciwieństwie do pisania wzrokowego, w którym wykorzystuje się zazwyczaj dwa palce), co pozwala na znaczne zwiększenie szybkości tworzenia tekstów na komputerze. Stosując tą metodę można pisać nawet 1000 znaków w ciągu minuty, zaś w przypadku pisania wzrokowego maksymalna ilość znaków na minutę wynosi 150. Możliwość trzymania ramion w stałej pozycji oraz równomierne ułożenie palców chroni także ręce przed zmęczeniem i urazami.

Jak przygotować się do pisania bezwzrokowego
Główną zasadą bezwzrokowego pisania na klawiaturze jest przyporządkowanie każdemu z palców obu rąk zestawu klawiszy. W trakcie nauki zapamiętuje się, który klawisz należy wciskać danym palcem. Pozycja wyjściowa do rozpoczęcia pisania wygląda następująco: w przypadku ręki lewej mały palec należy umieścić na klawiszu z literą a, serdeczny na klawiszu z literą s, środkowy na klawiszu z literą d, a wskazujący na klawiszu z literą f. Natomiast w przypadku prawej ręki ułożenie palców wygląda następująco: palec wskazujący znajduje się na klawiszu z literą j, środkowy na klawiszu z literą k, serdeczny na klawiszu z literą l, a mały na klawiszu ze średnikiem.

Jak nauczyć się pisać bezwzrokowo
Najlepszym sposobem na naukę bezwzrokowego pisania na klawiaturze jest znalezienie w internecie i zainstalowanie na swoim komputerze specjalnie do tego celu przygotowanego programu. Poświęcając około godziny dziennie na ćwiczenie przy pomocy wybranego programu, można uzyskać znaczące efekty już po dwóch tygodniach (ważne jednak, aby ćwiczenia były regularne). Zaletą takich programów jest to, że poza nauką bezwzrokowego pisania dają możliwość sprawdzenia swoich postępów poprzez mierzenie tempa wpisywania znaków. Rozpoczynając naukę warto jednak postawić na poprawność wpisywanych znaków, a nie na szybkość. Robienie dużej ilości błędów wiąże się z koniecznością częstego wprowadzanie poprawek, co powoduje utratę dużej ilości czasu. Należy także pamiętać, aby zachowywać rytmikę pisania. Klawisze należy uderzać mniej więcej z taka samą siłą i w podobnych odstępach czasu. W ten sposób utrwala się automatyzm w pisaniu.

Co robić, aby wspomóc proces nauczania
Aby nauka bezwzrokowego pisania na klawiaturze była efektywniejsza, należy pamiętać o tym, aby odpowiednio przygotować miejsce, w którym będzie się ona odbywała. Przede wszystkim krzesło, na którym siedzimy, musi być wygodne i ustawione na taką wysokość, aby nasze oczy znajdowały się mniej więcej naprzeciwko środka monitora. Aby zapobiec zmęczeniu rąk, ramiona powinny leżeć poziomo. Warto także zaopatrzyć się w nowoczesną, zapobiegająca zmęczeniu palców klawiaturę. Klawiatura taka powinna mieć dość niskie klawisze, których nie trzeba mocno uderzać i które nie wytwarzają dużej ilości hałasu podczas pisania.