Białe linie na paznokciach - przyczyny i leczenie

Aby białe linie na paznokciach zniknęły konieczna jest odpowiednia dieta i pielęgnacja.

Ładne i zadbane paznokcie są wizytówką nas samych. Często jednak, pomimo czasu i trudu włożonego w pielęgnację dłoni, nasze paznokcie zaczynają chorować. Bywa i tak, że zmiana w wyglądzie naszych paznokci, to objaw choroby bądź zatrucia. Co robić, jeśli pewnego dnia zobaczymy białe linie na paznokciach?

Przyczyny powstania białych linii na paznokciach
Jeżeli na Twoich paznokciach pojawiły się białe, podłużne linie jest to znak, że Twojemu organizmowi brakuje białka, cynku, żelaza i wapnia. W Twojej diecie najprawdopodobniej brakuje produktów bogatych w te składniki. Nabiał, a głównie mleko, ser, jaja, dostarczają organizmowi białka i wapnia. Cynk znajdziemy w burakach i kapuście, żelazo natomiast w natce pietruszki, szpinaku oraz wątróbce.
Poprzeczne białe linie na paznokciach to również efekt uboczny zażywanych przez nas leków, ale także zatruciem metalami ciężkimi oraz złą przemianą materii.
Jeśli akurat zażywamy jakieś lekarstwa, przyczyna zniknie wraz z zaprzestaniem ich stosowania. Jeśli leki przyjmujemy długotrwale, udajmy się do lekarza – być może przepisze nam jakiś zamiennik. Białe linie znikają wraz ze wzrostem i obcinaniem paznokcia, jeśli oczywiście zlikwidujemy przyczynę.
Białe linie na paznokciach mogą się pojawić również w następstwie ostrych infekcji oraz przeżytych chorób zakaźnych.

Jak wyleczyć paznokcie
Aby zlikwidować białe linie na paznokciach należy przede wszystkim odpowiednio zadbać o dietę. Dieta powinna być bogata w witaminy i składniki odżywcze. Pij co najmniej półtora litra niegazowanej wody mineralnej dziennie. Picie wody zapewnia odpowiednie nawodnienie organizmu i zapobiega wielu zaburzeniom. Dbaj o paznokcie nie tylko od wewnątrz. Pielęgnuj je także zewnętrznie. Używaj odżywek do paznokci i kremów do rąk bogatych w mikroelementy. Jeśli będziemy dostarczać właściwych witamin organizmowi, zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz, z czasem zacznie poprawiać się stan naszych paznokci. W czasie leczenia, zrezygnuj z malowania płytki paznokcia czy wykonywania tipsów. Produkty te nadmiernie obciążają płytkę paznokcia i będą one dłużej się odbudowywać. Aby wspomóc i przyspieszyć regenerację płytki paznokcia, można kupić jeden z wielu dostępnych na rynku preparatów witaminowych zapewniających ich zdrowy wygląd.
Jeśli wymienione zabiegi nie pomogły, należy skonsultować się z dermatologiem. Być może nasz organizm ma problemy z przyswajaniem niektórych mikroelementów.