Biały nalot na roślinach – co oznacza i jak go zwalczyć

Mączniak jest objawem choroby grzybowej występującej na zielonych częściach roślin, poznamy go po białym nalocie.

Chyba każdy z nas lubi odpoczywać oraz spędzać czas na łonie natury, wśród pięknie kwitnących drzew, krzewów, roślin i wielobarwnych kwiatów. Rośliny domowe, a także te, które często chcemy mieć w naszym własnym ogrodzie dają nam możliwość kontaktu z otaczającą nas przyrodą. Jednakże aby cieszyły one oczy swoim wyglądem i prezencją niezbędna jest nasza opieka oraz praca. Tak samo, jak w przypadku człowieka i zasady, która mówi: lepiej zapobiegać niż leczyć, tak i u roślin zasada ta powinna być przestrzegana. Najważniejsze, by w miarę szybko reagować na niepokojące zmiany, ponieważ każda chwila działa na szkodę roślin. Jednym z niepokojących objawów, na który trzeba zwrócić uwagę jest biały nalot występujący na roślinach.

Mączniak - czym jest i jak się objawia?

Wśród często występujących chorób u roślin jest biały mączysty nalot, który pojawia się na pąkach, liściach oraz pędach. Jest to objaw choroby, która nazywana jest mączniakiem prawdziwym. Rośliny dotknięte tą chorobą nie tylko tracą walory estetyczne, ale i znacznie słabiej się rozwijają. Mączniak przybiera postać plam, które pokryte są mączastą, watowatą grzybnią w kolorze białym, która po pewnym czasie brunatnieje. Na początku na górnej stronie liści powstają niewielkie białe plamki o średnicy nie przekraczającej pół centymetra, stopniowo jednak łączą się ze sobą tworząc duże białe plamy zajmujące nierzadko całe powierzchnie liści. W rezultacie te, które zostały zaatakowane i porażone marszczą się, a następnie zwijają ku dołowi i zasychają. Występowanie tej choroby najczęściej nasila się w wilgotne, a zarazem ciepłe lata, przede wszystkim tam, gdzie mamy do czynienia z dużym zagęszczeniem roślin. Do najczęściej atakowanych tą chorobą możemy zaliczyć: astry, floksy, róże, niecierpki, lobelie, lwie paszcze.

Jak zwalczać i zapobiegać?

W momencie kiedy zostaną zauważone pierwsze objawy choroby, czyli w chwili, gdy biały nalot przybiera formę małych plam, wskazane jest jej zwalczenie poprzez zniszczenie porażonych części roślin. Natomiast, kiedy choroba ta rozwija się w większym stopniu zaawansowania należy sięgnąć po środki chemiczne, do których możemy zaliczyć: Baycor, Nimrod, Rubigan lub Separol i powtarzać ten zabieg co 2 tygodnie. Z racji tego, że choroba dosyć szybko się rozprzestrzenia i uodporniania na środki chemiczne, rozsądnym jest podejmować działania zapobiegawcze. Warto pamiętać, aby jesienią grabić i palić opadłe liście roślin, gdyż często właśnie one bywają źródłem infekcji. Także w trakcie podlewania powinno się zwracać uwagę na to, aby nie moczyć pędów i nie lać wody bezpośrednio na rośliny, ponieważ wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów tego typu.
Żeby ustrzec się wszelakich chorób roślin i długo cieszyć się ich pięknem, należy się upewnić, czy zakupione rośliny na pewno są zdrowe, a następnie skupić się na zapewnieniu im odpowiednich warunków uprawy.