Biżuteria perłowa – na jakie okazje i do czego nosić

Biżuteria perłowa jest odpowiednia nie tylko na wyjątkowe okazje. Można ją nosić także na co dzień.

Perły to luksusowe ozdoby wyróżniające się delikatnym kolorem oraz szlachetnym kształtem. Zdobią człowieka już od około 6000 lat. Perły tworzą się w małżach słonowodnych oraz w niektórych słodkowodnych. Powstają w wyniku wniknięcia ciała obcego na przykład ziarnka piasku do muszli małża. Kolorystyka tych niezwykłych kobiecych dodatków uzależniona jest od miejsca pochodzenia. Dominują perły kremowe, białe, różowe i czarne. Wiadomo, iż perła była ulubionym klejnotem wielu władców. Perłową biżuterię nosiła między innymi Kleopatra i Królowa Saba. Perły, jako że są produktami naturalnymi pochodzenia organicznego mają swój "czas życia". Określono, iż jest to około 150 lat, po tym czasie rozsypują się w pył.

Symbolika i moc perły
Perły od zawsze kojarzyły się z niewinnością. Perłowa biżuteria symbolizuje również elegancję, harmonijne piękno oraz doskonałość. Podobno noszenie pereł gasi gniew i pomaga zachować opanowanie. Perły znalazły również zastosowanie w lecznictwie. Jeżeli chodzi o nasz organizm uważa się, iż perły regulują przemianę materii, zapobiegają i łagodzą migreny, a także stymulują procesy oczyszczania i wydalania. Biżuteria z pereł noszona jest również jako talizman. Perła pomaga pogłębić poczucie własnej wartości i samoakceptacji. Daje również poczucie kobiecości i godności. Dzięki nim czujemy się piękne i spokojne. W dawnych czasach stosowano perły jako ochronę przed złym spojrzeniem. Często można się spotkać z opinią, że perły oznaczają łzy i są znakiem żałoby. Przyjęło się, iż nie daje się pereł w prezencie ślubnym. Krąży także przesąd mówiący o tym, że założenie pereł do sukni ślubnej zwiastuje przyszłej mężatce nieszczęście.

Perłowa moda
Można by powiedzieć, że perły a nie diamenty są najlepszym przyjacielem kobiety. Faktycznie coś w tym jest, ponieważ od kilku sezonów perły nie schodzą z modowej listy bestsellerów. Perły tak naprawdę nigdy nie wychodzą z mody. Celebrytki wprost je uwielbiają! Jeszcze parę sezonów mody temu perły noszono tylko do czarnych, prostych sukienek tak jak Audrey Hepburn w filmie "Śniadanie u Tiffany`ego". Pojedynczy sznur pereł zakładano też do garsonek w stylu Coco Chanel. Dzisiejsza perłowa moda wygląda inaczej. Carrie Bradshaw z serialu "Seks w wielkim mieście" pokazała, że perły można nosić do kolorowych kreacji. Jako jedna z pierwszych założyła gruby sznur pereł do "zwykłego", różowego topu i wyglądała bardzo sexy. Tego lata perły są wprost obowiązkowe. Jednak nie będą to klasyczne, pojedyncze sznury naturalnych pereł. Tegorocznym hitem jest biżuteria składająca się z pereł kolorowych. Ważne żeby perłowa biżuteria była widoczna. Perły pasują prawie do każdego stylu. Bardzo romantycznie komponują się z koronkami. Założone do małej czarnej dodadzą paryskiego szyku - będzie to typowa chanelowska stylizacja. To właśnie Coco Chanel zawdzięczamy modę na perły. Biżuterię z pereł można nosić na co dzień i od święta. Pasują zarówno do eleganckiej sukni czy garsonki, jak i do stroju dziennego. Perły założone do jeansów i bluzki dodadzą uroku i elegancji. Jedno jest pewne: w perłowej biżuterii każda kobieta wygląda pięknie!