Blędy makijażu – jak ich unikać

Żeby uniknąć błędów makijażu należy dobrać podkład do koloru i rodzaju cery oraz pamiętać, że kosmetyki należy nakładać oszczędnie, najlepiej pędzlami.

Odpowiednio zaaplikowane i dobrane kosmetyki mogą sprawić, że cera nabierze blasku, rysy wyostrzą się lub złagodnieją, mankamenty urody zostaną zakamuflowane, a atuty twarzy wyeksponowane. Nie jest łatwym osiągniecie takiego efektu, ponieważ trudno ustrzec się błędów makijażu.

 

 

  • Błędy makijażu polegające na złym doborze podkładu

Najbardziej powszechnym i niestety od razu rzucającym się w oczy błędem makijażu jest dobranie nieodpowiedniego rodzaju podkładu do tonacji i rodzaju skóry. Aby temu zapobiec konieczne jest wybieranie koloru podkładu w świetle naturalnym. Należy próbkę produktu rozprowadzić na policzku, tuż przy żuchwie i sprawdzić w lusterku czy kolor nie jest ciemniejszy od szyi. Podkład bowiem powinien być w kolorze skóry szyi bądź niewiele jaśniejszy od niej. Warto wyjść ze sklepu i test koloru przeprowadzić w świetle naturalnym; można również poprosić o próbki podkładu w kilku kolorach i dobrać odpowiedni w domu. Konieczne jest również zwrócenie uwagi do jakiego rodzaju cery podkład jest przeznaczony. By uniknąć błędów makijażu najlepiej stosować podkłady matujące do skór tłustych lub mieszanych, kryjące do cer z bliznami i przebarwieniami, nawilżające i ujędrniające do skóry dojrzałej.

 

  • Nadmiar kosmetyku jako najczęstszy błąd makijażu

Brak wprawy w używaniu kolorowych kosmetyków do makijażu może skutkować nałożeniem na twarz zbyt dużej ich ilości. Aby temu zapobiec warto w makijażu używać pędzli do tego przeznaczonych, ponieważ zapewniają one delikatniejszy efekt. Po nabraniu kosmetyku na pędzel należy go strzepnąć lub dmuchnąć w jego włosie, aby pozbyć się nadmiaru pudru, bronzera czy różu do policzków. Należy nałożyć kilka delikatnych i cienkich warstw kosmetyku, zamiast jednej grubej. Pozwoli to uniknąć osypywania się cieni z powiek oraz nieestetycznego efektu, jaki daje zbyt duża ilość pudru matującego, produktów brązujących, rozświetlających czy różu. Jednym z często spotykanych błędów makijażu są posklejane rzęsy z grudkami tuszu. Żeby uniknąć takiego efektu trzeba malować rzęsy od samej ich nasady i prowadzać szczoteczkę do ich końców. Przed nałożeniem kolejnej warstwy tuszu do rzęs należy koniecznie poczekać aż poprzednia dobrze wyschnie. Szminkę warto nakładać specjalnym pędzelkiem, który precyzyjnie, cienką warstwą rozprowadzi kosmetyk. Potem należy odcisnąć umalowane usta na chusteczce.