Błękitna Dziura - podwodna atrakcja Belize

Błękitna Dziura to wielka jaskinia morska na Morzu Karaibskim okolona żywą rafą, która poprzez swój baśniowy wygląd przyciąga nie tylko fanów nurkowania, ale także żarłoczne rekiny.

Blue Hole, to w dosłownym tłumaczeniu Błękitna Dziura, która uważana jest za ogromną rozpadlinę rafy koralowej znajdującej się na północ od Ameryki Południowej, w Morzu Karaibskim. Od miasta Belize City oddalona jest mniej więcej 80 kilometrów w głąb morza, w centralnej części nadzwyczajnego Lighthouse Reef Atol, który to otacza laguny. Błękitna Dziura widoczna jest nawet z kosmosu a wieść o niej rozeszła się dzięki prezentowanym wyprawom morskim francuskiego oficera marynarki Jacques-Yves Cousteau.

Błękitna Dziura – charakterystyka

Jest to ewnement przyrodniczy oraz krajobrazowy na skalę światową. Ta jaskinia morska ma 140 metrów głębokości oraz 300 metrów średnicy, tworząc imponującą rozpadlinę, która otoczona jest okazałą rafą koralową. Ciemnogranatowa dziura jest pochodzenia wapiennego a dzięki swojej formie ukształtowania powierzchni, należy do leji krasowych. Wcześniej twór ten był jaskinią lodową, lecz zawalenie stropu oraz podniesienie pozomu morza spowodowało zaliczenie jej do morskich studni. Ściany opadają na głębokość około 35 metrów, następnie Błękitna Dziura się rozszerza, gdzie widoczne są ogromne nacieki jaskiniowe – stalaktyty (o długości nawet 15 metrów). Dno natomiast ma głębokość 145 metrów, dzięki czemu nurkujący turyści mogą swobodnie podziawiać rafę koralową a także inne żyjące pod wodą zwierzęta czy rośliny. Widoczność podwodna przekracza tam 60 metrów a przejrzystość wody pozwala na nurkowanie z rurką. W ścianie dziury, na wysokości 54 metrów znajduje się łuk skalny, który umożliwia wydostanie się do otwartego morza. Istnieje możliwość udania się na wyprawę, którą organizują wyspy Ambergis Cay oraz Belize City.

Błękitna Dziura - Badania Cousteau

W 1970 roku, kapitan Jacques-Yves Cousteau, który obwieścił światu wiadomość odnośnie istnienia podwodnej jaskini w Belize, za pomocą materiałów wybuchowych, otworzył przejście w rafie. Poprzez wpłynięcie statkiem badawczym „Calypso”, mógł wraz ze swoją ekipą zbadać Błękitną Dziurę. Badania trwały prze kilka miesięcy a działo się to także dzięki pojazdów głębinowych. Nakręcono wtedy setki metrów taśmy filmowej, dzięki której można było zaobserwować rekiny czy przepływające z rzadka ryby. To dzięki tej najsłynniejszej bazie naukowo – nurkowej w statku „Calypso”, możłiwe było odnalezienie dowodów świadczących o tym, iż jeszcze w epoce lodowcowej, Błękitna Dziura była wcześniej wielką jaskinią. Klimat wtedy musiał być chłodniejszy a woda uwięziona była w postaci lodu wokół biegunów. Ekipa Cousteau znalazła także ślady trzęsienia ziemi, które nawiedziło kiedyś masyw skalny, w którym znaduje się Blue Hole, a które doprowadziło do zawalenia się stropów jaskini. Jacques Cousteau wypromował ten cud natury, jako jedno z dziesięciu najlepszych miejsc do nurkowania na całym świecie.