Boardercross w Polsce: gdzie można go uprawiać

Boardercross w Polsce z roku na rok zyskuje coraz większą popularność wśród fanów białego szaleństwa w wydaniu ekstremalnym

Ta widowiskowa konukrencja sportowa, która swoją światową permierę miała w 1991 w Blackcomb Peak w Kanadzie, opiera się na rywalizacji czterech lub sześciu zawodników. Podążają oni wspólnie trasą zjazdową bogatą w skocznie, zwężenia, fale, tunele, bandy, a nawet rowy z wodą. Boardercross w Polsce zyskał już grono zapalanych zwolenników, których nie odstrasza ekstremalnych charakter tego ekscytującego sportu.

 

 • Pierwsze trasy boardercross w Polsce
  Boardercross w Poslce musiał czekać ponad 8 lat na pierwsze zawody w tej dyscyplinie i niecałe 7 na rozpoczęcie budowy pierwszego toru. Boardecross w Polsce przywitała Szklarska Poręba. Miejscowość położona w dolinie rzeki Kamiennej sprzyja organizacji wszelkich zawodów w sportach zimowych. W 1998 roku wybudowano tam pierwszy tor do uprawiania boardercrossu, a rok później w Szklarskiej Porębie zostały rozdane pierwsze medale Mistrzostw Polski w tej dyscyplinie. Kolejnym ośrodkiem, w którym można znaleźc trasę boardercrossową jest pięknie położona w Beskidzie Sądeckim Krynica Zdrój. Miejscowość ta dysponuje snowoardowym ośrodkiem, który jest polecany przez Polski Związek Snowboardu. Położona na wysokości wahającej się od 560 do 650 m n.p.m Krynica, często zwana Krynicą Górską, oferuje profesjonalnie przygotowany tor, bogaty w rynny, rury i quarterpipe, który wykorzystywany jest też przez rowerzystów wyposażonych w okolcowane opony.
   
 • Boardercross w Polsce i rozkwit dyscypliny
  Dzisiaj na pierwszy plan wychodzi Zielniec, który od roku 2012 dysponuje trasą boardercossową. Trasa w Zieleńcu jest dosyć trudna, znajdują się na niej liczne wałki śnieżne, wjazdy na strome ściany, slalomy i wyskocznie. Największy ośrodek narciarski w Kotlinie Kłodzkiej w planach ma również budowę toru uniwersalnego, wykorzystywanego przy małej ilości śniegu oraz w zawodach typu mountainboard. Boardercross w Polsce można uprawiać również w Szczawnie-Zdrój. Na początku września tego roku, na Słonecznej Polanie, odbyły się tam Mistrzostwa Polski w letniej wersji tej dyscypliny. Zawodnicy jeździli na specjalnych, amortyzowanych deskach z czterema, szerokimi kólkami. Ciekawy ośrodek usytuowany jest również w dolinie Muszyny i Wierchomli w województwie małopolskim w powiacie nowosądeckiem. Popracować nad techniką można tam na trasie, na której znajdują się 6 i 9 metrowe raile. Zróżnicowany poziom trudności trasy pozwala ternować rónież poczatkująycm fanom boardercrossa.
   
 • Inne ośrodki boardercrossowe
  Boardercross w Polsce można uprawiać w Białce Tatrzańskiej, w doskonale przygotowanym parku snowboardowym „Darek”. Ośrodek ten jest wyposażony w lswie skocznie (8 i 12 metrów), sztucznie naśnieżane raile i trapezy. Park gwaratuje dobrą zabawę dla amatorów i niezłe przetarcie przed zawodami dla profesjonalistów. Kolejnym interesującym ośrodkiem jest Wyciąg Góralka w Karpaczu. Tutaj można potrenowac efktowne wysoki na trasie halfpipie, która posiada profesionalną homologację International Ski Federation. Specjalnie przygotowany park snowboardowy znajdziemy również w Korbielowie. Ta mała wieśc, położona w powiecie żywieckim 17 kilometrów od Żywca, oferuje iście profesjonalne przygotowane tory do boardercoorssu. Są tam ponadto doskonale oświetlone raile, big airy, rynny, rury, słowem – wszytsko czego do szczęścia potzrebuje każdy boardercrossowiec.