Bogactwo zabytków Francji

Francja znana jest ze wspaniałych zabytków i atrakcji -znajduje się w ścisłej czołówce najchętniej odwiedzanych przez turystów państw na świecie.

Francja jest jednym z największych państw w Europie - o wspaniałej historii, z licznymi zabytkami. Na prestiżowej Liście Dziedzictwa Narodowego UNESCO znajduje się aż 37 obiektów z Francji. Zabytki i atrakcje turystyczne można znaleźć w każdej części kraju, który czerpie wiele korzyści z turystyki. Francja kojarzona jest przede wszystkim ze sztuką, malarstwem, dobrym jedzeniem ,winami , kinem i licznymi zabytkami jak na przykład Wieża Eiffla.

 

 

  • Paryż- serce Francji i Europy 

Paryż jest stolicą Francji i jednym z najpopularniejszych miast na całym świecie. Uchodzi za stolicę mody, ale jest też najważniejszym ośrodkiem kulturalnym, gospodarczym czy komunikacyjnym we Francji. Symbolem miasta jest Wieża Eiffla. Zaprojektowana przez Gustawa Eiffla przyciąga masę turystów – z jej szczytu można podziwiać piękny widok Paryża. Francja znana jest także z licznych muzeów – jedno z najsłynniejszych to paryski Luwr, z siedzibą w dawnym pałacu królewskim. Charakterystyczną piramidę przy Luwrze zaprojektował Amerykanin I.M. Pei. Wśród ekspozycji znajdują się dzieła największych artystów. Koniecznie trzeba zobaczyć Łuk Triumfalny - wspaniały pomnik na placu Charles'a de Gaulle'a, gotycką katedrę Notre-Dame de Paris, nabrzeża Sekwany czy bazylikę Sacré Coeur.

 

  • Śladem dziedzictwa narodowego UNESCO

Lyon to miasto w regionie Rodan-Alpy. Położony u ujścia rzek Rodanu i Saony jest znany ze świetnej kuchni, czy z przemysłu tekstylnego – poświęcono mu nawet muzeum - Musee Historique des Tissus. Turyści w pierwszej kolejności powinni kierować się jednak do najstarszej części miasta - Vieux Lyon. Wpisana ona została na listę światowego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Wśród zabytków znajduje się tam między innymi dwunastowieczna katedra Saint-Jean-Baptiste de Lyon z charakterystycznym zegarem astronomicznym. W mieście jest wiele muzeów, a także zabytkowych świątyń – to z pewnością jedno z ciekawszych miast we Francji. Znacząca pozycja Strasburga w Europie nie jest przypadkowa- to siedziba Parlamentu Europejskiego i Rady Europy, ale także miasto przyjazne turystom. Ci mogą podziwiać wspaniałą architekturę wyspy Grande île (Wielka Wyspa). Miejsce to zostało wpisane na Listę UNESCO, ze słynną katedrą Notre Dame. Francja na Liście UNESCO może się poszczycić także innymi zabytkami, jak Katedra w Chartres, Hawr czy wspaniały rzymski akwedukt Pont du Gard.