Ból kolana - przyczyny i leczenie

Staw kolanowy pracuje niemal przy każdym ruchu, co może powodować urazy i przeciążenia. Ból kolana może mieć jednak inne przyczyny, a gdy już się pojawi - można go leczyć na wiele sposobów.

Kolano to złożony mechanizm kostno-stawowo-mięśniowy, który pomaga człowiekowi w codziennym funkcjonowaniu. Schylanie się, prostowanie, chodzenie, skręcanie, klękanie – to tylko jedne z wielu czynności, w których uczestniczy staw kolanowy. Kolano jest podatne na kontuzje, a ból kolana może mieć różne podłoża.

Przyczyny bólu kolana
Dyskomfort w obrębie stawu kolanowego może mieć wiele przyczyn i nie wszystkie są związane z samym kolanem. Powodem mogą być urazy, zwyrodnienia tkanek, schorzenia nie związane z samym stawem, czy wrodzone wady rozwojowe. Najczęściej przyczyną bólu kolan są urazy sportowe oraz choroba zwyrodnieniowa, która rozwija się latami wskutek niewłaściwej postawy ciała, nadwagi, skrzywienia kręgosłupa, płaskostopia czy niewłaściwego obuwia. W wieku dojrzałym, powodem bólu kolana może być choroba stawu biodrowego (ból kolana jest skutkiem podrażnienia zakończeń nerwu zasłonowego znajdujących się w torebce stawu biodrowego) czy reumatyzm. Często występują także mikrourazy i przeciążenia, będące skutkiem choćby trybu pracy, powodujące w efekcie stany zapalne i ból.

Leczenie
Leczenie bólu kolana obejmuje przede wszystkim wyeliminowanie jego powodu. Jeśli powodem jest zapalenie stawu, wówczas konieczne jest leczenie farmakologiczne, najczęściej w formie leków przeciwzapalnych. W przypadku ogólnych problemów ze stawami pomocne może być przyjmowanie glukozaminy. Ważnym elementem leczenia jest rehabilitacja – gimnastyka stawu jest wskazana przy wszelkiego typu zwyrodnieniach, jednak dopiero po ustąpieniu bólu. Stosuje się także naświetlanie laserem czy lampą Solux, terapię za pomocą pola magnetycznego, okłady parafinowe czy masaż wirowy. Jeśli ból jest nieznaczny i podejrzewamy, że może być skutkiem drobnego przeciążenia, wystarczyć może maść na urazy stawów, którą można kupić w aptece i unikać przez kilka dni przeciążania kolana (nie wchodzić po schodach, nie kucać, nie klękać), a stan zapalny może ustąpić po zażyciu zwykłej aspiryny.

Kiedy do lekarza
Ból kolana może mieć poważne przyczyny, których nie warto ignorować. Jeśli jest silny, a staw spuchnie, jeśli wystąpi gorączka, zasinienie, a ruch w stawie jest niemożliwy – koniecznie należy zgłosić się do lekarza. Czasem efektem niegroźnego we własnej ocenie wypadku podczas jazdy na nartach, czy upadku ze schodów może być poważny uraz, jak złamanie, zerwanie więzadeł lub uszkodzenie łękotki. Z kolei infekcję bakteryjną, niedrożność krążenia i poważne zwyrodnienie trudno samemu rozpoznać. Należy pamiętać, że ból może być komunikatem od organizmu, że dzieje się coś poważnego i nie wolno tego ignorować. W sytuacjach, w których jest bardzo silny, a z kolanem dzieje się coś nienaturalnego, należy jak najszybciej zasięgnąć pomocy lekarza.