Ból u psa - rozpoznanie i leczenie

Poprzez obserwację pupila i dzięki znajomości najważniejszych chorób, będziemy mogli rozpoznać ból u psa i będziemy w stanie mu pomóc.

Psy są narażone na różne schorzenia w takiej samej mierze jak ludzie. Do objawów chorób wywołujących ból u psa zalicza się zwichnięcie, skręcenie i załamanie kończyny lub innej części ciała. Również pasożyty potrafią utrudnić codzienne życie psa. Leczenie każdej z przypadłości przebiega w inny sposób. Te mniej dotkliwe można leczyć domowymi sposobami, zaś poważniejsze wymagają interwencji weterynarza.

Rozpoznanie bólu
W jaki sposób rozpoznać ból u psa? Czworonóg, który zaczyna popiskiwać, drżeć, kuleć czy odczuwać niepokój, daje wyraźny sygnał, iż jego stan zdrowia jest nieodpowiedni. Jedną z boleśniejszych chorób, która wywołuje ból u psa jest artroza. Choroba ta objawia się bolesnym zniekształceniem stawu. Pies, któremu dolega to schorzenie odczuwa ból związany z zimnem oraz porusza się sztywno. Pośród objawów, wywołujących ból u psa, można wyodrębnić skręcenie, zwichnięcie oraz złamanie. Skręcenie jest wywołane nienaturalnym wykonaniem ruchu przez psa. Zwierzę cierpiące z powodu skręcenia, gwałtownie kuleje gdy wykonuje ruch oraz trzyma kończynę w powietrzu. Zwichnięcie obejmuje przede wszystkim staw biodrowy, nadgarstek, łokieć. Objawem zwichnięcia jest podkurczanie chorej kończyny przez psa, a tym samym poruszanie się na trzech pozostałych łapach. Ostatnim i najboleśniejszym objawem jest złamanie. W tym przypadku pies najczęściej kuleje. Jeżeli jednak dojdzie do złamania kręgosłupa lub miednicy, chory pupil może być nawet sparaliżowany i odczuwa ogromny ból. Innymi chorobami, wywołującymi ból u psa są choroby pasożytnicze. Szczególnie uciążliwymi pasożytami są pchły i kleszcze. Gdy pies jest atakowany przez pchły, często się drapie i gryzie w miejscach, gdzie odczuwa dotkliwy świąd. W efekcie powstają bolesne zmiany skórne. Najniebezpieczniejszym pasożytem jest bez wątpienia kleszcz. Nie wszystkie, ale niektóre z nich przenoszą niebezpieczne choroby, na przykład piroplazmozę lub riketsjozę. Pies zarażony jedną z chorób cierpi na brak apetytu, jest osłabiony, wymiotuje a w jego moczu można zauważyć krew. Czynniki te wywołują ból u psa.

Odpowiednia pomoc
Po rozpoznaniu bólu u psa, należy jak najszybciej pomóc choremu czworonogowi. W zależności od objawu lub rodzaju choroby, pies wymaga szybkiej interwencji lekarza weterynarii, który jest w stanie ocenić dolegliwość pupila. Pies chory na artrozę potrzebuje codziennego odpoczynku,jak również nie powinien wykonywać gwałtownych ruchów. Psu z artrozą podaje się środki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jeśli przypadek jest poważny, chory pupil wymaga niezwłocznej interwencji chirurga. W przypadku skręcenia, psu zakłada się bandaż na chorą kończynę oraz podaje się leki przeciwzapalne. Koniecznie jest przeprowadzenie operacji, jeśli dojdzie do zerwania więzadła. Zwichnięcie leczy się za pomocą płytek, śrub lub innych środków mocujących, które są pomocne przy nastawianiu kości. Złamanie wymaga unieruchomienia kończyny przy pomocy gipsu, aby chora kość mogła powoli i równo się zrastać. Aby pozbyć się pcheł, należy dokładnie wyczesać szczotką zarażonego pupila oraz wykapać go w szamponie przeciwpchelnym. Dodatkowo trzeba zaopatrzyć się w zakup obroży przeciw pchłom. Najlepiej też zdezynfekować posłanie psa specjalnym środkiem na pchły. Do pozbycia się kleszcza potrzebna jest pęseta, którą wykręca się pasożyta ruchem odwrotnym do wskazówek zegara. Jeśli dojdzie do zarażenia chorobą przenoszoną przez kleszcze, pies wymaga profesjonalnej pomocy lekarza. Ból u psa wywołany chorobą pasożytniczą leczy się antybiotykami.