Bolonia - to naprawdę warto zobaczyć!

Bolonia znana jest między innymi ze słynnego Uniwersytetu Archiginnasio oraz licznych, wspaniałych zabytków.

Bolonia to jeden z najbardziej znanych ośrodków kulturalnych i naukowych we Włoszech - słynny uniwersytet, liczne muzea, a także wspaniałe zabytki, przyciągają turystów do stolicy regionu Emilia- Romania. Bolonia położona jest na południowym skraju Niziny Padańskiej, nad kanałem, który łączy miasto z rzeką Reno.

 

 

  • Uniwersytet w Bolonii

W Bolonii znajduje się jeden z najbardziej znanych uniwersytetów na świecie - założony w jedenastym wieku Archiginnasio. Wśród jego absolwentów jest wiele znanych osobistości, między innymi polski astronom Mikołaj Kopernik oraz Dante Alighieri czy Umberto Eco. Natomiast w Dzielnicy Uniwersyteckiej znajdują się zabytkowe wydziały Uniwersytetu w Bolonii. Można tu spotkać wielu młodych ludzi i dowiedzieć się o imprezach kulturalnych na ternie miasta – koncertach, festynach czy festiwalach. Na prestiżowym Uniwersytecie studiuje ponad 100 tysięcy ludzi – zarówno z Włoch, jak i całego świata. W tym ważnym ośrodku naukowym i kulturalnym nie mogło zabraknąć muzeów – warto odwiedzić między innymi Muzeum archeologiczne lub Muzeum Malarstwa. W obu znajdziemy liczne i ciekawe zbiory. Będąc w Bolonii, nie sposób nie spróbować słynnych potraw z tego regionu –sosu bolońskiego i lepionych pierożków Tortellini.

 

  • Zabytki Bolonii

Bolonia to piękne, zabytkowe miasto - z pewnością warto zobaczyć w nim ruiny budowli rzymskich, między innymi term czy amfiteatru oraz trzynastowieczny kościół św. Franciszka. Jednym z najpopularniejszych miejsc w Bolonii jest plac Piazza Maggiore. W jego pobliżu znajduje się wiele cennych zabytków - Palazzo Podesta, gdzie uwagę przykuwa imponujący pomnik papieża Grzegorza XIII czy bazylika San Petronio ze słynnym zegarem słonecznym - jedna z najpiękniejszym w całej Italii. Na placu Piazza di Porta Ravegnana położone są dwie średniowieczne wieże. Słynne Due Torri to degli Asinelli oraz Garisenda. Na terenie miasta znajduje się wiele świątyń i kościołów, a na uwagę zasługuje z pewnością bazylika s. Stefano, w której skład wchodzi kilka obiektów sakralnych. Wśród nich jest między innymi charakterystyczny wielokątny San Sepolcro z dwunastego wieku. Punktem obowiązkowym jest także wizyta w S. Domenico, w którego wnętrzach znajduje się słynny grób św. Dominika, zwany Arca. Zdobią go rzeźby słynnego artysty Michała Anioła. Najstarszym kościołem w Bolonii jest Santi Vitale e Agricola. W Starym mieście znajduje się imponujący gmach ratusza.