Bordeaux - w światowej stolicy wina

Bordeaux znane jest z produkcji znakomitych win - to prawdziwy raj dla koneserów tego trunku.

Światowa stolica wina położona jest w Akwitanii, w departamencie Żyronda. Miasto jest ważnym portem morskim - jego rozkwit nastąpił właśnie dzięki handlowi morskiemu z koloniami. Bordeaux i okolice kojarzone są ze słynnymi winnicami i winami. Miasto ma jednak także inne atrakcje, których nie warto pomijać podczas wycieczki - są wśród nich liczne zabytki i muzea.

 

 

  • Światowa stolica wina

Akwitania i region Bordeaux słynie z produkcji doskonałych win. Główną atrakcją są liczne winnice, gdzie można na przykład degustować wino. Należy pamiętać, że do niektórych z winnic trzeba uzgodnić wstęp oraz możliwość zwiedzania i kosztowania win. Informacji można zaczerpnąć w Maison du Vin, gdzie poznamy informacje na temat okolicznych winnic. W Chateau Haut Brion, położonym na skraju miasta produkuje się na przykład wino Graves. Nazwa wzięła się od gleby, na której rosną specjalne odmiany winorośli, z których powstaje białe i czerwone wino. Znane winnice w tej okolicy to także Chateau d'Yquem i Chateau Filhot. Częścią regionu Bordeaux jest Medoc, także od lat znane z produkcji win. To wąski pas upraw ciągnący się wzdłuż rzeki Gironde. Warto zwiedzić tutejsze winnice, na przykład Mouton Rothschild, Chateau de la Tour de By, Chateau Batailley, Chateau Cos d' Issan lub Chateau Loudenne. Wiele znanych winnic znajduje się także w Margaux, Pauillac i Lesparre.

 

  • Zabytki i atrakcje Bordeaux

Bordeaux ma także inne atrakcje turystyczne, są wśród nich wspaniałe zabytki  i malownicze miejsca. W jednym z nich, na promenadzie Allées de Tourny umiejscowiony jest Grand Theatre. Gmach zdobią piękne kolumny, posągi muz greckich oraz statuy trzech Bogiń: Junony, Wenus i Minerwy. To jeden z najpiękniejszych budynków w Bordeaux. Serce miasta to place de la Comedie - gdzie skupione jest życie towarzyskie - są tu kawiarnie, sklepy i galerie. W Bordeaux jest wiele wartych uwagi świątyń: Cathédrale Saint-André, Basilique Saint-Michel czy Basilique Saint-Seurin. Warto zwiedzić także Musee d' Aquitaine, które znajduje się w ratuszu. Wśród zbiorów są zabytkowe rzeźby, między innymi posąg herkulesa i prehistoryczna rzeźba Wenus. W Ratuszu siedzibe ma także inne muzeum - Musee des Beaux - Arts. Zgromadzono w nim obrazy malarzy flamandzkich, włoskich i francuskich.