Borelioza - uważaj na kleszcze!

Chorobie tej towarzyszy szereg zróżnicowanych objawów, borelioza może prowadzić do rozwoju innych, poważnych schorzeń, dlatego tak ważne jest odpowiednio wcześnie rozpoczęte leczenie.

Borelioza to choroba, którą wywołują bakterie przenoszone przez niewielkie pasożyty z rodziny pajęczaków – kleszcze. Bardzo ważne jest, by została ona wykryta i zdiagnozowana odpowiednio wcześnie, gdyż nieleczona może powodować szereg poważnych przypadłości. Tak naprawdę zdiagnozowanie boreliozy nie jest łatwe, gdyż towarzyszące jej objawy są bardzo rozległe (mogą dotyczyć praktycznie każdego narządu), dodatkowo pojawiają się dopiero po jakimś czasie (najczęściej po kilku tygodniach), a nie bezpośrednio po ukąszeniu kleszcza. Jest to choroba, która niestety powoduje trwałe zmiany i uszkodzenia w mózgu, dlatego choremu nawet po zakończonym leczeniu towarzyszy tak zwany zespół poboreliozowy, a niektóre specyficzne reakcje układu odpornościowego zostają upośledzone. Najważniejszy jest fakt, że choroba ta jest uleczalna, a samo leczenie nie jest skomplikowane i długotrwałe.

Typowe objawy boreliozy

Objawy tej choroby zależą od tego, jakie stadium rozwoju osiągnęła. Najwcześniejszym objawem jest pojawienie się na skórze rumienia w czasie trzydziestu dni od ukąszeniu przez kleszcza. Rumień jest bezbolesny, zazwyczaj ma owalny kształt i czerwony kolor, w środku może mieć jaśniejsze przebarwienie, bardzo często ulega powiększeniu. Rzadkim objawem występującym w pierwszym stadium choroby jest chłoniak (pojawia się w okolicy sutków, moszny, małżowiny usznej i ma postać niebieskawego, niewielkiego guzka). Dalsze objawy pojawiają się dłuższym czasie i dotyczą głównie narządów – zapalenie lub bóle mięśnia sercowego, zapalenie spojówek, bóle stawów i mięśni, szumy w uszach, stan zapalny mózgu, porażenie nerwu wzrokowego – nieleczona borelioza prowadzi do rozwoju poważnych schorzeń i powoduje zmiany w układzie nerwowym, mięśniowym, w aparacie ruchowym oraz z mózgu. Ponadto chory ciągle odczuwa zmęczenie, może mieć problemy z pamięcią oraz zaburzenia psychiczne.

Leczenie boreliozy

Z chorobą walczy się poprzez zastosowanie kuracji antybiotykowej, która polegała na podawaniu leków przez okres od dwóch do czterech tygodni. Ostatnie badania dowiodły jednak, że aby zapobiec nawrotom choroby należy wydłużyć terapię. Pożądane rezultaty w walce z boreliozą osiągnąć można tylko wtedy, gdy pacjent ściśle współpracuje z lekarzem i sumiennie wypełnia wszystkie jego zalecenia. Osoba chora nie powinna spożywać alkoholu, ważny jest także wypoczynek, gdyż pacjent często uskarża się na przewlekły stan zmęczenia. Im szybciej choroba zostanie wykryta, tym mniej poniesiemy konsekwencji na tle zdrowotnym. Nie bagatelizujmy więc niepokojących objawów, zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, który w razie potrzeby zleci odpowiednie badania.