Bożonarodzeniowe zabawy czyli jak rozruszać święta

Bożonarodzeniowe zabawy mogą okazać się dobrym sposobem na oczekiwanie narodzin Chrystusa w sposób aktywny, inny niż ten za stołem.

Wigilie rodzinne, klasowe oraz te organizowane w pracy, mogą być czymś więcej niż tylko kolejną kolacją, na której smakujemy pierogi i barszcz, jeśli tylko wprowadzimy w nie bożonarodzeniowe zabawy.

Bożonarodzeniowe zabawy dla dzieci
Dzieci są grupą, która najbardziej ochoczo i wesoło przyjmie przygotowane przez nas bożonarodzeniowe zabawy. Cokolwiek dla nich zrobisz, będą szczęśliwe. Proponujemy grę w gwiazdeczki, która polega na tym, że każde dziecko otrzymuje po jednej gwiazdce od prowadzącego, na której pisze swoje imię. Jego zadaniem jest, ukrycie jej gdzieś w pomieszczeniu. Na znak, dzieci szukają gwiazdek. Każdy szuka gwiazdki kogoś innego. Gdy już znajdzie jedną, siada i czeka na dalsze polecenia. W momencie gdy wszyscy będą siedzieć, prowadzący wybiera jedno dziecko, które musi chwycić za rękę osobę, której gwiazdkę znalazła. Ta z kolei robi to samo, nie puszczając ręki kolegi. W ten sposób powstanie niebo. Inną formą zabawy może być wcielenie się dzieci w padający śnieg. Prowadzący tłumaczy, że w momencie, gdy leci kolęda dzieci udają, że są płatkami śniegu spadającymi z nieba, poruszają się w rytm muzyki. Gdy kolęda zostaje wyłączona dzieci kładą się na ziemi i zamykają oczy.

Próba zabawy z dorosłymi
Aby rozpocząć bożonarodzeniowe zabawy z dorosłymi, trzeba ich najpierw wprowadzić w klimat i zrobić wszystko aby się rozluźnili i zapomnieli o wszystkich obowiązkach. Grą, która mogłaby rozpocząć cały cykl, może być zabawa polegająca na narysowaniu prezentu dla osoby siedzącej obok nas- następnie obdarowywanie się nimi „na niby” przekazując swój obrazek, a otrzymując inny. Inną bożonarodzeniową zabawą dla dorosłych może być malowanie bombek, które powieszą w swoim domu na choinkach. Bożonarodzeniowe zabawy to wszystko to, co musimy przygotować na święta, jeśli tylko uda nam się to w ciekawy sposób urozmaicić. Na przykład zamiast listy zakupów możemy przygotować list do Świętego Mikołaja, w którym będą wymienione produkty potrzebne na święta. W odczytaniu tekstu i zakupach może pomóc nam nasze dziecko. Inną zabawą, może być wykonanie własnoręcznie i całą rodziną kartek świątecznych, za pomocą materiałów, jakie znajdziemy w domowej kuchni i w piórniku naszych dzieci. Zabaw tych jest bezliku, możemy wymyślać je na bieżąco sami, co może rozweselić i rozruszać święta.