Brak miesiączki: czym może być spowodowany

Intensywne odchudzanie, przyjmowanie leków, stres, zmęczenie a także poważne chroby i zaburzenia mogą powodować brak miesiączki.

Wiele kobiet w różnym wieku boryka się z problemem, jakim jest niewystępowanie regularnego krwawienia. Brak miesiączki określa się terminem amenorrhea i występuje u około 3-4% wszystkich kobiet. Przyczyny tego zaburzenia mogą być różne. W wielu przypadkach warto udać się do ginekologa, aby dowiedzieć się czy brak krwawienia nie wynika z poważniejszych chorób (jeśli kobieta prowadzi zdrowy tryb życia i odpowiednią dietę, nie stresuje się, a i tak miesiączka nie występuje).

Pierwotny brak miesiączki
Zaburzenia krwawienia dzieli się na pierwotne i wtórne. Pierwotny brak miesiączki następuje w wieku 16 lat, jeśli do tej pory nie wystąpiło krwawienie. Może to także zdiagnozować w wieku 14 lat, jeśli nie wystąpiły cechy dojrzewania płciowego oraz zahamowanie wzrostu. Jedną z przyczyn takiego zaburzenia jest niedorozwój narządów rozrodczych. Ponadto może to wynikać z braku lub niedomogi czynnościowej jajników, co uwarunkowane jest genetycznie zaburzeniami enzymatycznymi. W przypadku osób chorujących na zespół Turnera (zespół wad wrodzonych spowodowanych brakiem jednego z chromosomów), jajniki mogą nie spełniać prawidłowo swoich funkcji, albowiem mają one postać pasm łącznotkankowych. W większości przypadków ciężko jest samodzielnie zdiagnozować co jest przyczyną braku krwawienia, dlatego konieczna jest wizyta u specjalisty, aby uregulować funkcjonowanie narządów.

Wtórny zanik miesiączki
Ten typ zaburzenia występuje u kobiet, u których wcześniej prawidłowo i regularnie występowały krwawienia, natomiast przez okres trzech ostatnich cykli nie pojawiła się miesiączka. Na początku należy wykluczyć dwa podstawowe czynniki, które mogą powodować to zaburzenie, a mianowicie- ciążę oraz menopauzę. Kobiety, które współżyją bez zabezpieczenia w pierwszej kolejności powinny wykonać test ciążowy, dostępny w każdej aptece. Jeśli wyjdzie pozytywny- należy udać się do ginekologa. Inne przyczyny, które powodują zanik miesiączki to między innymi stres, intensywne ćwiczenia fizyczne, a także drastyczne odchudzanie. Ponadto niektóre leki mogą powodować zanik krwawienia, na przykład przeciwdepresyjne, przeciw nadciśnieniu, nasenne, oraz przeciwlękowe. Czasami po zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych może wystąpić zaburzenie krwawień na okres kilku miesięcy. Inną chorobą jest zaburzenie czynności tarczycy, które wymaga wykonania specjalistycznych badań (po skierowanie należy udać się do internisty). Cukrzyca także wpływa negatywnie na regularne miesiączkowanie. Poważnym powodem braku krwawienia może być także guz jajnika lub nadnerczy, wydzielający androgeny. Inny powód to występowanie zespołu Ashermana, który powoduje zrosty wewnątrzmaciczne, a w rezultacie - brak miesiączki.