Bransoletki przyjaźni - wykonanie

Aby wykonać bransoletkę przyjaźni należy przygotować mulinę, poznać metody wiązania supełków i nauczyć się układać z nich wzory.

W tworzeniu bransoletek przyjaźni, czyli bransoletek z muliny, specjalizowali się dawni Indianie z Ameryki Południowej. Zyskały popularność w latach 70 XX wieku i cieszą się nią do dzisiaj. Każda bransoletka jest niepowtarzalna ze względu na to, że wybór barw i wzorów jest bardzo bogaty.

Przygotowanie muliny
Do wykonania bransoletki przyjaźni będą potrzebne dwumetrowe kawałki kolorowej muliny. Ilość nitek, który złoży się na szerokość bransoletki oraz dobór kolorów zależy od indywidualnych upodobań. Kawałki muliny należy równo ułożyć, a następnie złożyć na pół. Końce nitek związać w duży supełek, pozostawiając nad nim pętelkę i kilka centymetrów na wykończenie. Po przypięciu supełka agrafką do poduszki, można przystąpić do wykonywania ozdoby.

Metody wiązania supełków
Bransoletka przyjaźni składa się z wielu supełków, zawiązanych na nitkach muliny. Można zrobić supełek w prawo, przekładając nitkę znajdującą się z lewej strony nad tą po prawej, otaczając ją i przekładając koniec muliny otaczającej tak, aby powstał supełek. Supełek w lewo wykonuje się odwrotnie, czyli nitka z prawej strony powinna zostać przełożona nad tą z lewej, utworzyć pętelkę, a następnie supełek. Warto mocno naprężyć nitkę otaczaną, wtedy nie wejdzie ona w skład supełka, a jej barwa nie będzie widoczna. Supełki zawsze należy wiązać na nitkach sąsiadujących. Przy wykonywaniu supełka w prawo lewą mulinę trzeba zawiązać na prawej nitce, a przy wykonywaniu supełka w lewo, prawą na lewej.

Wzory bransoletek
Najprostszym wzorem bransoletki przyjaźni są ukośne paski. Przy jego wykonaniu używa się tylko supełków w prawo. Pierwszą nitką z lewej strony trzeba wiązać supełki po kolei na wszystkich, tworzących bransoletkę mulinach. Po wykonaniu całego rzędu w identyczny sposób należy tworzyć kolejne. Wzór na bransoletce szczęścia może również układać się w jodełkę. Do wykonania jodełki będzie potrzebna mulina w czterech kolorach, po dwie nitki w jednej barwie na bransoletkę. Mulinę należy ułożyć tak, aby kolory leżały naprzeciwlegle. Nitką z lewej strony trzeba wykonać trzy supełki w prawo, następnie muliną w tym samym kolorze z prawej strony trzy supełki w lewo, a później zrobić supełek na nitkach w tym samym kolorze. Tak powstanie pierwszy rząd bransoletki. Kolejne należy wykonać w identyczny sposów. Standardowym wykończeniem bransoletki jest warkocz, wykonany z pozostawionych końcówek muliny.

Technika makramy
Techniką makramy robi się mulinowe bransoletki o okrągłym przekroju. Przypominają one ozdobne sznurki. Metoda polega na związywaniu supełkami nie pojedynczych nitek, ale otaczaniu jedną muliną pozostałych, wchodzących w skład bransolety. Stosuje się przeważnie supełek w prawo. Bransoletki przyjaźni wykonane techniką makramy są jednobarwne bądź w paski. Wzór pasków powstaje, kiedy po wykonaniu kilku supełków jedną nitką, wymieni się ją na mulinę w innym kolorze.