Brazylijska Capoeira – wpływ na organizm

Brazylijska capoeira to sztuka walki, w której atak i samoobrona spotykają się z tańcem, śpiewem i muzyką. Modeluje ona sylwetkę, wzmacnia organizm, uczy też czerpać radość z życia.

To brazylijska sztuka walki, często zwana także tańcem, bo w jej technikach przeważają płynne, pozbawione agresji, artystyczne ruchy. Pojawiają się też licznie elementy akrobatyczne zwane „floreiros” (po portugalsku – kwiatki). Zajęciom zawsze towarzyszy muzyka, najlepiej wykonywana na żywo. Wpływ brazylijskiej capoeiry na organizm jest wieloaspektowy: treningi oddziaływają zarówno bezpośrednio na zdrowie i sylwetkę, jak i na psychikę trenującego. Potrafią zainspirować do zmiany stylu życia na zdrowszy.

 

 

 • Kompleksowa praca nad ciałem
  Trening capoeira pozwala rozwinąć wszystkie mięśnie. Ponieważ walce towarzyszy stały, rytmiczny krok zwany „ginga”, a jej elementami są kopnięcia i przysiady, przez cały czas mocno pracują mięśnie nóg. Do wielu figur akrobatycznych capoeirista musi mieć też silne ręce i najlepiej, jeśli potrafi swobodnie na nich stać. Na ogólną rzeźbę sylwetki osób doskonalących się w sztuce capoeira wpływa konieczność intensywnego używania mięśni budujących posturę, czyli tych podtrzymujących pionową sylwetkę, mięśni brzucha i kręgosłupa. Brazylijska capoeira modeluje całe ciało, wpływa też na jego elastyczność i giętkość, bo każdemu treningowi towarzyszy rozciąganie mięśni. U dzieci skutecznie zapobiega wadom postawy, u dorosłych likwiduje bóle kręgosłupa po dniu pracy za biurkiem. 
 • Ćwiczenia źródłem zdrowia
  Capoeira dobrze wpływa na kondycję i odporność organizmu. Podczas walki capoeirista jest cały czas w ruchu, bez odpoczynku umykając przeciwnikowi. Wzrasta jego tętno, rośnie wydolność serca, z organizmu wraz z potem usuwane są toksyny. W efekcie ciało lepiej radzi sobie z niekorzystnym wpływem środowiska.
 • Akcja – reakcja
  Brazylijska capoeira nauczy też refleksu i koordynacji, ponieważ, podobnie jak taniec, oparta jest na relacji z partnerem i wymaga odpowiedzi na jego ciosy. Trening obejmuje ćwiczenia pobudzające pracę błędnika i pozwalające trenującemu zachować orientację w przestrzeni, nawet w trakcie wykonywania odwróconych pozycji czy dynamicznych ewolucji. Chociaż capoeira jest raczej tańcem niż sztuką walki, zapewnia też cenną wiedzę o ciosach i wyrabia odruch odpowiadania na fizyczny atak. 
 • Dobroczynny wpływ muzyki
  Naturalnym elementem zajęć jest nauka śpiewu i gry na tradycyjnych instrumentach brazylijskiej sztuki walki capoeira, takich jak berimbau - „święty łuk”, umieszczany na stojaku bęben atabaque czy pandeiro – instrument przypominający tamburyn. Brazylijskie pieśni są radosne i pobudzające, a wspólne ich wykonywanie to źródło niezapomnianej atmosfery w grupie. Synchronizacja ruchów z dźwiękiem rozwija u uczestnika poczucie rytmu i słuch muzyczny. Zabawa ruchem i praca nad techniką z kolei pozytywnie nastawiają umysł do wyzwań, wyrabiają nawyk dążenia do celu z radością, podnoszą pewność siebie i samoświadomość. Brazylijska capoeira ma więc działanie antydepresyjne. Może znacząco wpłynąć na styl życia i nastawienie do wyzwań codzienności.